Złota proporcja a karta płatnicza, dowody osobiste i inne plastikowe badziewia w portfelu

Mało osób zastanawia się dlaczego dowód osobisty czy karta kredytowa jest właśnie takim prostokącikiem a nie innym. Kształt tych rzeczy wynika z zasady złotego podziału, która mówi:

Powiemy, że linia prosta została podzielona harmonicznie, gdy większy odcinek ma się tak do mniejszego, jak całość do większego.

Zwięźlej:

Całość ma się tak do większej części, jak większa do mniejszej.

Powyższa definicja pochodzi z jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości Elementów Geometrii Euklidesa. Taka proporcja jest szczególnie miła dla oka i estetyczna. Stąd często w sztuce, reklamie, architekturze i przy projektowaniu różnych rzeczy codziennego użytku można spotkać się ze złotą proporcją. Tzw. złoty prostokąt wykorzystuje właśnie złoty stosunek wynoszący w przybliżeniu 1,618.

golden_ratioGdy w złotym prostokącie odetniemy kwadrat o boku równym krótszemu boku prostokąta jak widać na powyższym rysunku, to otrzymamy również złoty prostokąt. Operacje tą możemy powtarzać nieskończenie wiele razy, za każdym razem otrzymując złoty prostokąt.

Istnieje szybka metoda rozpoznania złotych prostokątów bez potrzeby mierzenia ich boków. Należy umieścić obok siebie dwa prostokąty jeden poziomo i drugi pionowo, tak abygolden-prop stykały się bokami. Kładziemy linijkę tak aby jej krawędź wyznaczała przekątną jednego z prostokątów. Jeśli przecina wierzchołek drugiego z prostokątów to znaczy, że mamy do czynienia ze złotymi prostokątami. Na rysunku obok przedstawiono to na przykładzie kart debetowych. Podobny eksperyment można przeprowadzić z dowodami osobistymi, kartami prawa jazdy, kartami klubowymi itp.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. kimasdsd pisze:

    tej ciekawostki nie znałem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *