Wprowadzenie do Litecoin; LTC

Litecoin (w skrócie LTC) jest cyfrową walutą działającą w internetowej sieci peer-to-peer. Jest oparta na znanym protokole bitcoin i działa w podobny sposób, z kilkoma odstępstwami. Tak samo jak bitcoin jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie jest uzależniona od centralnej jednostki, np. banku. Tak naprawdę to litecoin jest zależny od sieci i od jej użytkowników. Rezerwa dostępnych litecoin jest ograniczona i wynosi 84 miliony litecoiny dostępne do „wygenerowania”, czyli wydobycia łącznie przez wszystkich. Jest to 4 razy więcej niż w przypadku bitcoins, tam limit wynosi 21 miliony monet. Litecoin jest też znacznie szybsza od bitcoin jeśli chodzi o czas potwierdzenia. Tutaj potwierdzenia transakcji dochodzą średnio co 2,5 minuty, kiedy w bitcoin ma to miejsce co 10 minut.

Szyfrowanie Litecoin
Do przetwarzania transakcji litecoin używany jest szyfr, ale zamiast algorytmu SHA-256 (jak w bitcoin) używany jest tu algorytm oparty na skrypcie. Ten rodzaj algorytmu wykorzystuje pamięć urządzenia dzięki czemu dobrze sprawdza się w przypadku generowania monet tylko przy użyciu procesora. Większość  specjalistycznego sprzętu używanego do eksploatowania bitcoins nie będzie tu pasowała, właśnie ze względu na różniący się algorytm. Jeśli do tego celu chcesz używać  karty graficznej,  lepsze będzie pozostanie przy litecoins.

Zakładanie klienta litecoin
Żeby zacząć, pobierz i załóż klienta litecoin. Jest on dostępny na Windowsa, Linuxa i Mac OS X. Odszukaj zainstalowany program i otwórz go. Na twój komputer zostanie pobrana sieć bloków litecoin (rejestr wszystkich transakcji). Kiedy ten proces zostanie zakończony, możesz zaczynać. Warto pozostawić klienta litecoin uruchomiego w tle, żeby utrzymywał połączenie z siecią i na bieżąco pobierał dane sieci bloków.

LTC1

Używanie tego klienta jest dość proste i intuicyjne. Funkcja wyślij monety pozwala na wysłanie litecoins innemu użytkownikowi, wystarczy wpisać jego adres i sumę do przekazania. Odbierz monety pozwala na zarządzanie swoimi adresami, kopiowanie ich i otrzymywanie monet od innych osób. Sekcja Transakcje zawiera rejestr wszystkich odebranych i wysłanych litecoins. Książka adresowa zawiera listę adresów, którą można edytować i przypisać nazwę każdemu adresowi. Unikalną cechą tego portfela jest wbudowana aplikacja, która generuje monety .

Zabezpiecz swój portfel
Kolejnym ważnym krokiem będzie zabezpieczenie portfela. Klient litecoin ma także funkcję szyfrowania wbudową w program. Przejdź do ustawień -> Zaszyfruj  portfel.

LTC2

Będziesz poproszony o wpisanie hasła. Ustaw takie hasło, które łatwo zapamiętasz, albo zapisz hasło i przechowuj w bezpiecznym miejscu. Jeśli je zgubisz, tak naprawdę tracisz też swoje monety, bo bez hasła nie masz do nich dostępu.

LTC3

Społeczności litecoin
Forum litecoin działające na stronie LitecoinTalk.org jest najbardziej aktywną grupą łączącą użytkowników litecoin. Jeśli potrzebujesz technicznego wsparcia, informacji dotyczącej kryptowalut czy najnowszych wiadomości na temat litecoin to jest to miejsce, które musisz odwiedzić. Możesz także śledzić wpisy i rozmowy w serwisie Litecoin subreddit. Na stronie BitcoinTalk działa Forum Alternative Crypto-Currencies. Znajdziesz tam sporo informacji i nowości ze świata litecoin.

Giełdy
Najbardziej znaną giełdą jest BTC-e, która pozwala na wymianę między litecoin i dolarami, a także między litecoin i bitcoin. Ostatnio sporo kontrowersji wzbudzają pewne praktyki BTC-e, zwłaszcza te dotyczącego wybiórczego akceptowania monet. W Polsce jednymi z popularniejszych giełd są BitMarket24 i BitBay.

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adrian pisze:

    I takie teksty lubię, przejrzyście i klarownie wszystko opisane. Przyzna, że od kilku dni interesuje się litecoin i jest to tak naprawdę pierwszy artykuł, który przeczytałem bez zmęczenia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *