Walka Holandii z Hacking Team, z prawami człowieka w tle

Holenderska członek Parlamentu Europejskiego, Marietje Schaake, poprosiła Komisję Europejską (EC) o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie Hacking Team, firmy sprzedającej oprogramowanie szpiegowskie. Ostatnio firma Hacking Team padła ofiarą ataku hakerskiego, który ujawnił jej bazę klientów.

Schaake chce, aby Komisja Europejska ustaliła, czy Hacking Team nie złamało zasad embargo sprzedając swoje produkty reżimom łamiącym prawa człowieka (przy okazji przypominamy, że Polska przegrywa w Strasburgu 96% spraw… i także jest klientem tej firmy). Wśród reżimów wymienia państwa takie jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrain, Egipt, Etiopia, Kazachstan, Maroko, Nigeria, Rosja, Uzbekistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wymienia sprzedaż produktów Sudanowi jako prawdopodobne naruszenie „Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1556, 1591, 1945, 2091 i 2138”, a sprzedaż „mogłaby także naruszyć decyzję Rady 2014/450/CFSP z dnia 10 lipca 2014 roku, dotyczącą restrykcyjnych środków ze względu na sytuację w Sudanie”.

Jej pytania do Komisji Europejskiej, zamieszczone tutaj, to:

 • Czy Komisja uważa, że Hacking Team naruszyło sankcje nałożone na reżimy polityczne przez UE?
 • Czy Komisja była poinformowana o wcześniejszych autoryzacjach wydanych przez rząd włoski, który pozwoliłyby Hacking Team na eksport produktów do Rosji i Sudanu, i czy Komisja zdaje sobie sprawę z „globalnej autoryzacji”, która została udzielona Hacking Team przez włoskich przedstawicieli władzy, pozwalająca na wolny eksport ich produktów do wszystkich państw Porozumienia Wassenaar?
 • Czy Hacking Team kierowało do DG FPI jakieś pytania dotyczące interpretacji sankcji UE nałożonych na reżimy w Sudanie lub Rosji?

Niepomyślne wyniki śledztwa mogłyby rozpocząć nowy rozdział boleści w historii włoskiej inwigilacji.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Mały pisze:

  Ok, ciekawa informacja, ale mam 2 pytania:

  1. “przy okazji przypominamy, że Polska przegrywa w Strasburgu 96% spraw…”
  Skad jest to info ?

  2. Dlaczego nie mozna wystawic komentarza bez wlaczonych cookiesow ?

 1. 20 lipca 2015

  […] śledzenie transakcji bitcoin jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się to wydawać. Po zhakowaniu Hacking Team, włoskiego vendora oprogramowaniem typu spyware, i ujawnieniu 400GB wewnętrznych danych firmy, oceniono wiele wiadomości e-mail wymienianych […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *