USA oczekuje ekstradycji administratora Silk Road ‘Libertas’ z Irlandii

Mężczyzna z Wicklow miał być administratorem Silk Road, strony która oferowała anonimowość zarówno sprzedającym, jak i kupującym rzeczy, takie jak nielegalne narkotyki oraz software służący do hakowania.

Gary Davis (27 l.), podejrzany o bycie adminem Silk Road o pseudonimie Libertas, z Kipledder w hrabstwie Wicklow, jest ścigany przez władze USA, które chcą oskarżyć go przed sądem o uczestniczenie w dystrybucji narkotyków, popełnianiu włamań komputerowych oraz praniu brudnych pieniędzy.

Jeśli zostałby skazany w USA, mógłby otrzymać nawet karę dożywocia.

Wczoraj jego prawnik, John O’Kelly, wypowiedział się na temat swojego klienta, że jest on „wrażliwą osobą”, cierpiącą zarówno na formę autyzmu znaną jako Zespół Aspergera i depresję. Sprzeciwia się jego ekstradycji z kilku powodów.

Powody uwzględniają między innymi to, że w związku ze stanem jego zdrowia psychicznego, gdyby Davis był przetrzymywany w USA, miałoby to miejsce w warunkach nieludzkich i degradujących. To byłoby równoznaczne z łamaniem jego praw.

Ponadto jeśli Davis został wydany do USA i został tam uznany za winnego, zostałby skazany na pobyt w więzieniu o średnim stopniu zabezpieczeń. Prawnik uznał, że długoterminowe efekty, które mogłyby to wywrzeć na jego kliencie, mogłyby być „bardzo poważne”.

Prawnik argumentował także, że formalny wniosek, złożone na podstawie Aktu 1965, zezwalającego na ekstradycję między Irlandią a USA, wzywający do wydania Davisa, ma błędy, „brak mu przejrzystości”, zaś szczegóły dotyczące zarzutów przeciwko Davisowi są niejasne.

Następnie argumentuje, ze Davis powinien być sądzony na podstawie stawianych mu zarzutów w Irlandii. Zaś prokuratura w Irlandii nie prowadzi śledztwa ani nie ma zamiaru stawiać Davisowi zarzutów związanych z jego uczestnictwem w prowadzeniu strony Silk Road.

Strona Silk Road została uruchomiona w 2011 roku i działała do października 2013, kiedy została zamknięta. Strona została utworzona i była prowadzona przez Amerykanina, Rossa Williama Ulbrichta, który działał pod pseudonimem DPR (Dread Pirate Roberts).

Według przedstawicieli prawa USA Davis był administratorem strony Silk Road i miał „sprecyzowaną wiedzę na temat przedmiotów sprzedawanych na stronie”. Narkotyki dostępne na stronie uwzględniały heroinę, LSD, kokainę i amfetaminy.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *