Uczmy się na cudzych błędach. Libertas, DPR, Sabu, Lulzsec

Chcę dziś opisać historię jednego z upadłych moderatorów, o ksywce Libertas.libertas

W styczniu 2014 roku ostatecznie zostało potwierdzone, że Libertas, jeden z 3 aresztowanych moderatorów, został zwolniony za kaucją.

Moderator Silk Road Gary Davis, aka Libertas, został oficjalnie zwolniony za kaucją i oczekuje na wysłuchanie wniosku o ekstradycję 13 lutego.

FBI polecieli do Irlandii tej nocy w celu ekspresowego przejęcia aresztowanego Davisa i przesłuchania go w Irlandii, w związku z jego pozycją i funkcją „moderatora na stronie pozwalającej na transakcje ułatwiające sprzedaż narkotyków online”.

Tak jak widzicie, ponieważ Libertas był moderatorem na tej stronie, został oskarżony o pozwalanie na transakcje ułatwiające sprzedaż narkotyków. W rzeczywistości został niemal oskarżony o bycie dilerem narkotyków.

Jednakże, Davis był w posiadaniu nielegalnych substancji, co mogło samo w sobie sprowadzić na niego minimalny wyrok

Niefortunnie znaleziono przy nim narkotyki w czasie jego aresztowania, co uczyniło znacznie łatwiejszym jego zatrzymanie. Okazuje się, że oskarżony dawny właściciel Silk Road, Ross Ulbricht, mógł współpracować ze stróżami prawa w ich wysiłkach mających na celu identyfikację starszych vendorów z Silk Road. Zgodnie z tym co napisano w artykule, Ross często kontaktował się ze sprzedawcami.

Celem, dla którego o tym tu piszę, jest przypomnienie każdemu użytkownikowi czytającemu ten tekst o błędach, które zostały popełnione przez Rossa i innych trzech moderatorów, abyśmy mogli się z nich czegoś nauczyć. Musimy unikać tego rodzaju błędów, NIGDY nie podawać nikomu żadnych informacji o sobie w sieci. Podobno Ross wymagał od swoich moderatorów, by przesyłali mu kopie swoich dowodów osobistych, by mogli zostać moderatorami, i prawdopodobnie trzymał je na swoim komputerze. Niestety znalazły się one obecnie w rękach FBI i trzech moderatorów zostało od tego czasu aresztowanych. I wygląda na to, że są także byłymi sprzedawcami.

Co należy zapamiętać; zawsze używaj szyfrowania PGP w swojej komunikacji, co niestety w tym przypadku nie zmieniłoby wiele, ponieważ prywatne klucze Rossa zostały ostatecznie poznane przez FBI. Ale to kolejna zapora chroniąca przed chcącymi odebrać Twoją wolność. Nigdy nie ujawniaj swoich danych osobistych online. Nie ufaj nikomu, ponieważ nikt nie pójdzie za Ciebie do więzienia. Prawdopodobnie Ross mógł otrzymać okazję do zredukowania żądanej dla niego kary i wykorzystuje tę okazję.

Taki sam scenariusz przytrafił się Sabu z LulzSec, gdy zagrożono mu 112 latami kary w więzieniu. Szybko wydał wszystkich swoich przyjaciół i współpracował z federalnymi, by wszyscy zostali przymknięci, by zredukować swoją karę. Sabu ma dwójkę dzieci i najwidoczniej zadecydował, że raczej wsypie swoich przyjaciół i uzyska szansę być ojcem, niż spędzi resztę swego życia za kratkami. Powtarzam raz jeszcze, nikt nie pójdzie za Ciebie do więzienia.

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 16 lipca 2015

    […] Davis (27 l.), podejrzany o bycie adminem Silk Road o pseudonimie Libertas, z Kipledder w hrabstwie Wicklow, jest oczekiwany przez władze USA, które chcą osądzić go w […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *