Truecrypt – Wprowadzenie

truecryptTrueCrypt jest oprogramowaniem pozwalającym na szyfrowanie zawartości „w locie” i na ich zaszyfrowane przechowywanie. Szyfrowanie „w locie” (z ang. on-the-fly) polega na tym, że dane są automatycznie szyfrowane przed zapisaniem i odszyfrowane zaraz po “kliknięciu” na nie. Żadne dane z zaszyfrowanej zawartości nie mogą być odczytane – odszyfrowane bez podania prawidłowego hasła/bez pliku-klucza lub poprawnych kluczy do szyfru. W trakcie szyfrowanie zostaje zaszyfrowany cały system plików (nazwy pliku, folderu, zawartość każdego pliku, wolne miejsce, metadane itd.) Przy pomocy truecrypt można szyfrować całe dyski lub tworzyć specjalne kontenery na pliki.

Pliki mogą być kopiowane z i do zmontowanego wolumenu TrueCrypt tak samo, jak są kopiowane z/na normalny dysk metodą przeciągnij i upuść. Pliki są automatycznie deszyfrowane w locie (w pamięci RAM) za każdym razem, gdy je odczytujesz lub kopiujesz z wolumenu TrueCrypt. Tak samo jest w przypadku nowo tworzonych lub kopiowanych plików do wolumenu (na chwilę przed zapisaniem ich na dysk) w pamięci RAM. Pamiętaj, że nie oznacza to, że cały plik, który ma być zaszyfrowany/odszyfrowany musi być przechowywany w RAM, żeby mogło nastąpić zaszyfrowanie/odszyfrowanie. TrueCrypt nie ma zatem specjalnych wymagań pamięci RAM. W kolejnym rozdziale znajdziesz opisy tego procesu z ilustracjami.

Załóżmy, że w wolumenie TrueCrypt przechowywany plik wideo .avi (plik jest więc zaszyfrowany). Użytkownik podaje prawidłowe hasło (i/lub plik-klucz) i montuje (otwiera) wolumen TrueCrypt. Jeśli użytkownik dwukrotnie kliknie na ikonkę pliku wideo, system otwiera aplikację powiązaną z plikiem – zazwyczaj odtwarzacz multimediów. Odtwarzacz zaczyna wtedy stopniowo ładować plik wideo (jego początkową część) i przechowuje ją w pamięci RAM. Kiedy już pierwsza część jest załadowana i zostaje odtworzona w playerze, następna część jest deszyfrowana z programu TrueCrypt w ten sam sposób, tak samo jest przechowywana w pamięci i proces powtarza się. Proces ten nazywa się szyfrowaniem/deszyfrowaniem w locie i wykorzystuje się go do każdego rodzaju plików, nie tylko do multimediów.

Zwróć uwagę, że TrueCrypt nigdy nie zapisuje żadnych zdeszyfrowanych danych na dysku – przechowuje je tylko tymczasowo w pamięci RAM. Nawet gdy wolumen jest zamontowany, dane przechowywane w wolumenie są ciągle zaszyfrowane. Kiedy zresetujesz lub wyłączysz komputer, wolumen zostanie zdemontowany i przechowywane w nim pliki będą niedostępne (i zaszyfrowane). Nawet jeśli nagle nie zamkniesz poprawnie komputera (np. z powodu nagłego braku prądu), pliki tam przechowywane pozostaną zaszyfrowane i nadal niedostępne. Żeby ponownie uzyskać do nich dostęp, będziesz musiał zamontować wolumen (i podać poprawne hasło i/lub plik-klucz).
Informacje jak szybko zacząć używać TrueCrypt znajdziesz w samouczku.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *