Truecrypt – Przetwarzanie potokowe

TrueCrypt szyfrując i deszyfrując dane przetwarza je potokowo (asynchronicznie). Aplikacja ładuje część pliku z zaszyfrowanego wolumenu/dysku, a program TrueCrypt automatycznie deszyfruje ją w pamięci RAM. Dzięki potokowemu przetwarzaniu aplikacje nie muszą czekaćna rozszyfrowanie części pliku i od razu mogą zacząć ładować kolejne porcje pliku. To samo tyczy się   danych zapisywanych na zaszyfrowany wolumen czy dysk.


W ten sposób dane mogą być odczytywane i zapisywane z/na zaszyfrowany dysk równie szybko jak na niezaszyfrowany dysk (tak samo jest w przypadku wolumenów plików i partycji).*


Uwaga: Przetwarzanie potokowe zostało wprowadzone w wersji TrueCrypt 5.0 tylko w wersji dla Windowsa.


* Niektóre dyski SSD kompresują dane wewnątrz (jeśli dane nadają się do skompresowania, na przykład pliki tekstowe), co zwiększa szybkość odczytu/zapisu. Nie mogą zostać skompresowane zaszyfrowane dane (wyglądają jakby składały się jedynie z „szumu”). Odbija się to na wynikach programów szacujących sprawność sprzętu, które odczytują/zapisują dane dające się skompresować (jak choćby ciąg zer). Będą one notowały mniejsze prędkości na zaszyfrowanych wolumenach (w porównaniu do wolumenów niezaszyfrowanych). Aby tego uniknąć, używaj tylko takich programów testujących sprzęt, które odczytują/zapisują przypadkowe dane/inny rodzaj danych niedających się skompresować.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *