Truecrypt – Paralelizacja

Jeśli jesteś posiadaczem wielordzeniowego procesora (lub wielu procesorów), program TrueCrypt będzie jednocześnie wykorzystywał wszystkie z nich do szyfrowania i deszyfrowania. Przykładowo, deszyfrując pewną część danych, program najpierw rozbije ją na jeszcze mniejsze części. Ilość tych części będzie równać się ilości rdzeni procesora (lub ilości posiadanych procesorów). Następnie wszystkie części są równocześnie deszyfrowane (część 1 jest deszyfrowana przez wątek 1, część 2 przez wątek drugi, itd). To samo dotyczy procesów szyfrowania.


Zatem, posiadając czterordzeniowy procesor, procesy szyfrowania i deszyfrowania przebiegają 4-krotnie szybciej niż w przypadku jednordzeniowego procesora z tymi samymi specyfikacjami (i odpowiednio 2-krotnie szybciej odbywa się to na dwurdzeniowych procesorach).


Dlatego prędkość szyfrowania/deszyfrowania jest proporcjonalna do liczby rdzeni i/lub liczby procesorów i od nich zależna.


Pamiętaj: Procesory z technologią Hyper-Threading są wyposażone w wiele „logicznych” rdzeni na jeden fizyczny rdzeń (lub wiele „logicznych” procesorów na jeden fizyczny procesor. Jeśli w ustawieniach oprogramowania komputera (np. w BIOS) uaktywniona jest technologia wielowątkowości Hyper Threading, TrueCrypt utworzy jeden wątek przypadający na każdy logiczny rdzeń/procesor. Na przykład, na 6-rdzeniowym procesorze z dwoma logicznymi rdzeniami na jeden fizyczny rdzeń TrueCrypt będzie używał 12 wątków.


Jeśli posiadasz wielordzeniowy procesor/CPU (lub wiele procesorów/wiele CPU) to proces wyprowadzanie klucza nagłówka też będzie podlegał paralelizacji (wiele obliczeń odbywa się równolegle). Dzięki temu montowanie wolumenu przy wielordzeniowym procesorze (lub na wieloprocesorowym komputerze) przebiega kilka razy szybciej niż na procesorze jednordzeniowym (lub na komputerze z jednym procesorem), przyjmując, że pozostałe specyfikacje są te same.


Uwaga: Paralelizacja została wprowadzona w wersji TrueCrypt 6.0.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *