Truecrypt – czy dalej jest bezpieczny?

To bardzo ważne pytanie. Jak do tej pory nic nie wskazuje na to żeby truecrypt 7.1a miał luki bezpieczeństwa, backdoory czy tym podobne rzeczy. Wszystkie wady truecrypta zostały już opisane. Przyjrzałem się dokładnie wszystkim informacjam i opiniom na ten temat i nawet sam Guru kryptografii Schneier nie ma żadnego pomysłu żeby wytłumaczyć to co się stało.Truecrypt miał nieskazitelną opinię i informacja o tym, że najnowsza wersja nie jest bezpieczna głęboko wszystkich poruszyła.

Open Crypto Audit Project jak do tej pory nie wykazał żeby truecrypt posiadał jakieś “ułomności” o których krypto społeczność nie wiedziałaby wcześniej. Również z ostatnich danych jakie wyciekły z archiwów Snowdena wynika, że NSA ma gigantyczne problemy w rozszyfrowywaniu rzeczy zapisanych truecryptem. Dane te pochodzą z 2012 roku, więc z okresu kiedy powszechnie stosowany był truecrypt 7.1a .

Obecnie pojawiło się kilka programów, których ambicją jest zastąpienie truecrypt. Ale czy one są bezpieczne? Na pewno minie bardzo wiele czasu zanim to zostanie zweryfikowane, a w tym czasie ich używanie jest ryzykownym zachowaniem. Na pewno jest znacznie ryzykowniejsze niż używanie sprawdzonego i dobrze przetestowanego truecrypt 7.1a . Moim zdaniem dla tych co jeszcze nie zdecydowali się jakiego oprogramowania szyfrującego używać dobrym rozwiązaniem jest wobór truecrypt. 7.1a i wsparcie projektu truecrypt.ch i opencryptoaudit.org . Nie ma sensu mnożyć bytów ponad potrzebę, a warto skupić się na dalszym rozwoju i ulepszeniu tego co okazało się dobre.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. scs pisze:

    Czy w 2017 roku nadal TC 7.1a jest bezpieczny? Audyt niczego zlego nie wykazal. O lukach też nic nie slychac. TC next nadal nie nadchodzi. VC jest częściowo zamkniety chodz bazuje w oczywisty sposób na TC. VC to produkt francuskiej firmy co samo w sobie nie musi byc niczym podejżanym. Jak żyć po TC? Nadal z nim czy bez niego? Dobra strona..nie aktuliazowana ale nadal na czasie. Niebezpiecznik schodzi na psy..pewnie polowa zalogi juz pracuje na kilku etatach..

  2. scs2 pisze:

    To proste: korzystać z Linuxa i cryptsetup.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *