Truecrypt – Algorytmy haszujące

W kreatorze tworzenia wolumenu, w okienku zmiany hasła i w oknie generatora klucza pliku możesz wybrać algorytm haszujący. Algorytm wybrany przez użytkownika jest używany przez Generator losowych liczb programu TrueCrypt (traktowany jest jako pseudolosowa funkcja „mieszająca”), jak i przez funkcję wyprowadzania klucza nagłówka (HMAC (keyed- Hash Message Authentication Code oparty na funkcji haszującej, jak określone w zbiorze standardów kryptografii klucza publicznego, PKCS #5 v2.0) jako pseudolosowa funkcja. Tworząc nowy wolumen, Generator losowych liczb tworzy klucz główny, klucz drugorzędny (tryb XTS) i sól (ciąg zaburzający). Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do sekcji Generator losowych liczb i do sekcji Wyprowadzanie klucza nagłówka, sól (ciąg zaburzający) i liczba iteracji.


Obecnie program TrueCrypt obsługuje następujące algorytmy haszujące:

  • RIPEMD-160
  • SHA-512
  • Whirlpool

RIPEMD-160

RIPEMD-160 jest algorytmem haszującym opublikowanym w 1996 roku, zaprojektowanym przez Hansa Dobbertina, Antoona Bosselaersa, and Barta Preneela w społeczności otwarto akademickiej. Wartość wyjściowa algorytmu RIPEMD-160 to 160 bitów. RIPEMID-160 jest ulepszoną wersją algorytmu haszującego RIPEMD utworzonego w ramach projektu Unii Europejskiej o nazwie RIPE (RACE Integrity Primitives Evaluation) realizowanego w latach 1988-1992. Projekt RIPEMD-160 został przyjęty przez organizacje ISO (International Organization for Standardization) i IEC do norm międzynarodowych ISO/IEC 10118-3:2004 standaryzujących systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji [21].

SHA-512

SHA-512 jest algorytmem haszującym zaprojektowanym przez NSA i opublikowanym przez NIST w FIPS PUB 180-2 [14] w 2002 roku (projekt został opublikowany w 2001 r.). Wartość wyjściowa tego algorytmu wynosi 512 bitów.

Whirlpool

Algorytm haszujący Whirlpool został zaprojektowany przez Vincenta Rijmena (współ-twórca algorytmu szyfrującego AES) i and Paulo S. L. M. Barreto. Wartość wyjściowa tego algorytmu wynosi 512 bitów. Pierwsza wersja algorytmu Whirpool, Whirlpool-0 ujrzała światło dzienne w listopadzie 2000 roku. Druga wersja, Whirlpool-T została wybrana do akt podstaw kryptografii NESSIE (New European Schemes for Signatures, Integrity and Encryption), projektu stworzonego przez Unię Europejską, podobnego do konkursu AES.Program TrueCrypt używa trzeciej (finalnej) wersji algorytmu Whirlpool, która została przyjęta przez organicje ISO (International Organization for Standardization) i IEC do norm międzynarodowych ISO/IEC 10118-3:2004 standaryzujących systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji [21].

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *