TOX – wyrafinowany ransomware

Świat kryptografii naprawdę jest fascynujący. Z jednej strony poszerza nam granice naszej wolności i czyni świat bezpieczniejszym, z drugiej strony stwarza też olbrzymie pole do popisu ludziom, którzy do końca nie rozumieją idei wolności i społeczeństwa opartego na informacji. Na darknetowych rynkach obok narkotyków i kradzionych kart kredytowych, można kupić wiele różnych rodzajów złośliwego oprogramowania. Bardzo dużą popularnością cieszy się oprogramowanie typu ransomware. Szyfruje ono dane na naszym dysku, po czym żąda okupu żeby je odblokować. Jednym z najbardziej wyrafinowanych wynalazków ostatnich czasów jest TOX. Stronę producenta można znaleźć w sieci TOR’a: toxicola7qwv37qj.onion . Można na niej przeczytać:

“Opracowaliśmy wirusa, który szyfruje wszystkie pliki w systemie operacyjnym windows. Kiedy ten proces się zakończy, zostanie wyświetlony komunikat dotyczący okupu”

Jednak najciekawsze jest to, co dalej znajdziemy w FAQ:

Jak mogę robić pieniądze z TOX?

Możesz się zapisać i stworzyć swojego wirusa. Możesz wybrać okup. który trzeba zapłacić, żeby odblokować pliki. Po pobraniu wirusa, musisz infekować innych ludzi (tak, możesz wysłać tego samego wirusa do innych ludzi).  Jak? To już twoje zadanie. Najbardziej powszechną praktyką jest wysyłanie go jako załącznika w mailu. Jeśli zdecydujesz się na tą metodę, to należy spakować plik tak aby nie był on wykryty przez programy anty spamowe i anty wirusowe.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie producenta. Sam pomysł jest iście szatański. Developer wraz z armią ludzi, którzy pobiorą TOX’a jest w stanie zainfekować znacznie większą liczbę osób, aniżeli ma to miejsce w starszych generacjach ransomware. Nowe motto producentów wirusów zdaje się teraz brzmieć: “Pomóż nam infekować komputery, a zapłacimy tobie za to”.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *