Signal – zadbaj o bezpieczeństwo swoich SMS i rozmów telefonicznych

W ubiegłym roku opisywaliśmy textsecure i redphone jako aplikacje służące do bezpiecznej komunikacji przez telefon. Obecnie obie aplikacje są połączone w jedną: Signal. Oprócz wersji na telefony komórkowe android i iphone, ostatnio pojawiła się w wersji na komputery  jako rozszerzenie Google Chrome. Za projekt odpowiedzialny jest zespół Open Whisper Systems. Dzięki aplikacji można przesyłać bezpiecznie SMS i prowadzić szyfrowane rozmowy telefoniczne. Wersja na Google Chrome umożliwia jedynie wysyłanie SMS, po uprzedniej synchronizacji z telefonem.

Korzystając z Signal należy mieć włączony komórkowy transfer danych (połączenie internetowe). Nasze SMSy i rozmowy są wtedy rejestrowane przez sieć jak zwykły ruch sieciowy. Wszystko oczywiście jest zaszyfrowane i w razie przechwycenia danych ich odczytanie jest niezwykle czasochłonne, o ile w ogóle możliwe w rozsądnym czasie. Żeby szyfrowanie-deszyfrowanie działało, obie strony konwersacji muszą mieć zainstalowaną aplikację Signal i muszą się wymienić kluczami. Dodatkowo, żeby rozmowy telefoniczne były szyfrowane, obie strony konwersacji muszą mieć siebie dodane w kontaktach.

Dla większego bezpieczeństwa wysyłanych SMS sugeruje się zabezpieczenie aplikacji hasłem i ustawienie jak najmniejszej liczby SMS przechowywanych w pamięci. Hasło ustawia się w klikając w prawym górnym rogu, wybierając Ustawienia –> Prywatność –> Włącz hasło. Czas po którym należy wznowić hasło również nie powinien być zbyt długi i optymalny wydaje się być limit 15 minut. Liczbę SMS w konwersacji ustawia się w zakładce Ustawienia –> Czaty i media –> Limit długości konwersacji. Najlepiej jeśli są to tylko 1-2 SMS.

Jest to aplikacja dla wszystkich tych, którym zależy na bezpiecznej komunikacji telefonicznej zarówno SMS jak i rozmowie. Zapewnia poufność danych na wysokim poziomie i w chwili obecnej wydaje się być standardem, jeśli chodzi o szyfrowaną komunikację.

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. alx pisze:

  poprosze link to chrome

 2. qwertyuiop pisze:

  A co myślicie o Surespot? Bo na pewno jego zaletą jest anonimowa rejestracja (bez podawania numeru telefonu i odbierania SMSa z kodem weryfikacyjnym).

 3. Amadek pisze:

  “Nasze SMSy i rozmowy są wtedy rejestrowane przez sieć jak zwykły ruch sieciowy. ”

  Nie mylmy pojęć. Jeśli korzystamy z aplikacji która wysyła wiadomość przez sieć Internet to jest to komunikator internetowy.
  Jeśli wysyłamy wiadomość z telefonu komórkowego poprzez sieć GSM to jest to SMS.
  Program Signal jest komunikatorem internetowym i nie szyfruje SMSów. Do szyfrowania SMSów służy aplikacja SMSsecure (polecam!).

  • qwertyuiop pisze:

   U mnie (na LG Spirit) niestety SMSSecure nie działał prawidłowo – o niektórych SMSach (nieszyfrowanych – niestety większość społeczeństwa nadal nie dba o swoją prywatność) powiadamiał mnie dopiero wtedy, kiedy otworzyłem tą aplikację. Ucząc się programowania na Androida dowiedziałem się, że program odbierający SMSy niekoniecznie musi zastępować ten fabryczny – może działać równolegle z nim. Można by tak przerobić SMSSecure, żeby nie blokował oryginalnej aplikacji, a jedynie reagował na szyfrowane wiadomości, odszyfrowując je.
   Ciekawe, czy ktoś już napisał aplikację do szyfrowania rozmów głosowych w sieci GSM, przesyłającą klucze i zaszyfrowany głos jak zwykłe dźwięki. Kiedy wyświetliłem klucze publiczne i szyfrogramy z SMSSecure (nie ustawiając jej jako domyślnej aplikacji – wtedy niestety w ogóle nie odszyfrowuje SMSów odebranych po jej zamknięciu), oczywiście wyglądały jak losowe ciągi znaków. Ciekawe, jak by to brzmiało w przypadku aplikacji do telefonowania :D

 4. Olek pisze:

  Może coś podpowiecie. Kiedy piszę z signal do osób, które miały go, ale z jakichś powodów się pozbyły, nie dochodzą do nich sms-y. U mnie jest w wysłanych, ale zostaje tylko znak kłódki z jednym zaznaczeniem “√” (gdy odbiera się sms szyfrowany, są dwa). Oczywiście w przypadku innych osób bez signala sms-y dochodzą, bez kłódki, z jednym “√”. Dlaczego sms-y nie dochodzą?

  • kryptopolonia pisze:

   SMS “szły przez internet” jeśli oboje mieliście signal. Jeśli ktoś się pozbył signal to ten SMS idzie dalej przez neta do serwerów signal i stamtąd jest wysyłany na telefon z signal, al nie dociera bo ktoś już nie ma apki, a serwer nie koniecznie o tym wie.

 5. tc pisze:

  a nie lepiej szyfrowac sms-a przed wysylka i deszyfrowac po odbiorze – tez wystarczy program i nie trzeba wtedy uzywac internetu. latwo napiasc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *