Rozwój kryptowalut i ich przyszłość – kilka uwag

Kryptowaluty już na dobre zadomowiły się w internetowym krajobrazie. Coraz więcej firm akceptuje bitcoinowe płatności. Istnieją nawet zdecentralizowane markety, takie  jak openbazaar, gdzie jedynym środkiem płatniczym jest bitcoin. W związku z dynamicznym rozwojem walut cyfrowych i związanego z nim internetu rzeczy pojawia się pytanie, w jakim kierunku to wszystko zmierza.blockchain

Jak do tej pory pozycja lidera ma się bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, że coś może zagrozić bitcoinowi. Jest on cyfrową walutą numer jeden i taką pozostanie jeszcze przez dłuższy czas. Po pierwsze, zdecydowana większość akceptacji płatności dotyczy bitcoina. Po drugie, wg danych z coinmarketcap większość kryptowalut nie jest wymieniana na tradycyjne waluty, tylko na bitcoiny – tak jakby BTC stanowił główną walutę internetu.

Równolegle obok bitcoina będą na pewno funkcjonować kryptowaluty do zadań specjalnych. Przykładami takich walut jest ether i lisk, które mogą służyć do pisania zdecentralizowanych aplikacji, zawierania kontraktów, nowoczesnych metod zarządzania itp. DASH z biegiem czasu też powinien zacząć funkcjonować przede wszystkim jako waluta znacznie bardziej anonimowa niż BTC, dla osób szczególnie dbających o prywatność. To jakie kryptowaluty będą pojawiać się na rynku w dużej mierze zależy od wyobraźni ich twórców, a to czy się utrzymają na rynku, zależy od tego czy znajdą swoje praktyczne zastosowania.

Swojego zdecydowanego zdania odnośnie kryptowalut nie wyraziły państwa, banki i duże korporacje. O ile to, czy państwa wprowadzą swoje własne kryptowaluty jest sprawą dyskusyjną, to w przypadku korporacji obserwuje się duże zainteresowanie tą technologią i segmentem rynku. Wielki IBM stworzył swój własny łańcuch bloków. Niewykluczone jest, że w przyszłości firmy będą emitować swoje własne krypto, które będą np. służyć do rabatowych zakupów wewnątrz firmy lub wykorzystywać łańcuch bloków w księgowości i kontraktach. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, gdyż niesie ze sobą dużą redukcję kosztów.

Dla kryptowalut istnieją olbrzymie perspektywy. Jest to technologia, która wkrótce będzie tak samo rozpowszechniona jak e-mail, i już dziś warto poświęcić kilka minut, aby bliżej poznać ich świat.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. pl pisze:

    kiedy kolejne artykułu..?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *