Radca kryptograficzny – dajemy się ponieść wyobraźni

Pojawienie się Bitcoina, technologii łańcucha bloków, a także łatwa dostepość oprogramowania służącego do szyfrowanej komunikacji sprowokowało za sobą pojawienie się nowego zawodu na rynku – radcy kryptograficznego. Jest to zawód który jeszcze kilka lat temu praktycznie nie istniał.  Łączy w sobie elementy pracy inwestora giełdowego, informatyka i kryptografa. Do głównych zadań jakie przed nim stoją należy:
– inwestowanie w rynek kryptowalut
– udzielanie porad odnośnie kryptowalut i kryptografii
– kryptograficzne zabezpieczenie informacji i wrażliwych dóbr osobistych
– usługi z zakresu konfiguracji sprzętu (telefon, komputer) celem zabezpieczenia przechowywanych i przesyłanych danych
– sprzedaż sprzętu (telefon, komputer) do zaszyfrowanej komunikacji i zaszyfrowanego przechowywania danych
– szkolenia z zakresu kryptografii, kryptowalut, bezpiecznego przechowywania danych i szyfrowanej komunikacji
– ułatwienie dostępu do różnych narzędzi kryptograficznych
 

Zawód radcy kryptograficznego jest odpowiedzią na duże potrzeby rynku odnośnie podniesienia poziomu swojego bezpieczeństwa i prywatności. We współczesnych czasach niemal każdy z dostępem do internetu słyszał o takich pozytywnych rzeczach jak bitcoin, łańcuch bloków, szyfrowanie komunikacji, TOR i o negatywnych jak cyberprzestępczość, inwigilacja przez osoby o złych intencjach, kradzież i handel danymi itp. Nie każdy jednak ma tyle czasu aby opanować tą z pozoru skomplikowaną tematykę. Człowiek woli siebie okłamywać, że te rzeczy go nie dotyczą. Dotyczą one go jak najbardziej i każdego dnia pada ofiarom negatywnych aspektów nowoczesnego życia.

Mając na uwadze problemy z czasem i wygodę obywateli, programiści szanujący wartości demokratyczne stworzyli przyjazne w użytkowaniu aplikacje, systemy operacyjne a nawet waluty gwarantujące duży stopień bezpieczeństwa, anonimowości i prywatności. Zabezpieczenie się przed różnymi formami cyfrowej przestępczości i atakami na naszą prywatność ze strony różnych grup niecnych interesów jest teraz znacznie prostsze niż łamanie podstawowych konstytucyjnych praw.
 

Uczelnie w tej chwili nie kształcą w zawodzie radcy krytograficznego. Ze względu na charakter wykonywanej pracy najlepszymi kandydatami wydają się być absolwenci szkół informatycznych z fakultetami z kryptologii, która często jest w programie tych studiów. Dodatkowo koniecznie jest szkolenie z inwestowania na giełdzie, ze względu na podobieństwa rynku kryptowalut z tradycyjnymi giełdami. Czas jeszcze pokaże jak kryptografia wpłynie na przetasowania na rynku pracy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *