Polacy nie gęsi i swoich kryptologów mają…

Ostatnio zrobiło się głośno o Narodowym Centrum Kryptologii, a to za sprawą zmian personalnych jakie tam zaszły. Organizacja rządowa podlega ministerstwu obrony narodowej, a ma ambicje stać się kolejną służbą w naszym kraju. NCK zajmuje się wdrażaniem rozwiązań kryptograficznych na potrzeby polskiej administracji publicznej i wojska, a także badaniami z zakresu szeroko pojętej kryptologii.

Jest to dosyć młoda jednostka, bo powstała w kwietniu 2013 roku i jak do tej pory niewiele można powiedzieć o jej działalności, a także o sukcesach jakie ma na koncie. Docelowo ma zająć się bezpieczeństwem cybernetycznym naszego kraju, ale jak widać po wyborach samorządowych 2014 w Polsce nie ma żadnych kompetentnych służb/organizacji rządowych będących w stanie zadbać o bezpieczeństwo cybernetyczne Polski.

Informacje dotyczące prac NCK są dosyć zdawkowe i enigmatyczne. Z informacji przedstawionych na profilu FB i stronie MON, wynika że do zadań NCK należy:

Do zadań Narodowego Centrum Kryptologii należy m.in. konsolidacja kompetencji i zasobów resortu obrony narodowej w obszarze kryptologii, w szczególności:
– realizacja zadań związanych z prowadzeniem badań, projektowaniem, budową, wdrażaniem, użytkowaniem oraz ochroną narodowych technologii kryptologicznych;
– wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych;
– realizacja zadań w zakresie kryptologii zleconych, za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, przez inne organy państwa lub administracji publicznej.

Centrum prowadzi działalność naukowo-edukacyjną, badawczo-rozwojową, wdrożeniową oraz opiniodawczą.

Piękne słowa, ale niestety jak na razie tylko słowa. Oby w budowanej siedzibie NCK w Legionowie te słowa przemieniły się w czyn.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *