Nowości ze świata Bitcoin: 22/03/2015

Podsumowanie nowości w świecie Bitcoin.

 1. Regulacje bitcoin w Wielkiej Brytanii

Prawdopodobnie największym pozytywnym newsem nt. bitcoina jest obietnica przeznaczenia 14.6 milionów dolarów na badania dotyczące cyfrowych walut. Ogłoszenia dokonał Skarb Zjednoczonego Królestwa w czasie corocznego przemówienia na temat budżetu Kanclerza Skarbu.

Oświadczenie zwróciło uwagę na konieczność uregulowania wymiany walut cyfrowych w celu dodania transparentności i ochrony klienta w tym sektorze. Podkreślono celowość środków takich jak legislacja przeciwdziałająca praniu brudnych pieniędzy w 28-stronicowym raporcie o nazwie ‘Digital currencies: response to the call for information’. Raport zwraca uwagę na ryzyka oraz możliwości w dokonywaniu płatności tą drogą.

Rząd uważa, że cyfrowe waluty stanowią interesujący rozwój w technologii płatności … potencjalne zalety są najbardziej widoczne w dziedzinach takich jak mikropłatności i transakcje międzynarodowe.

To samo wyraził Bank Anglii w raporcie w lutym. Natomiast start-upy Fintech w UK oceniają oświadczenia niejednoznacznie. Elliptic, usługi pieniężne bitcoin w Londynie, uznał akcje rządowe za zachęcające. Zaś założyciel Azteco, Akin Fernandez, był mniej zachwycony tym, co sam określił jako „sztuczne ograniczenia”.


 1. Spadek ceny bitcoina

Cena bitcoina spadła do wartości 243.9 dolara, po trendzie stabilnego wzrostu, który utrzymywał się od 14 lutego. Niektórzy przewidywali szybkie odwrócenie spadku, uznając go za słaby trend, niewystarczająco silny, by złamać długoterminowy trend wzrostowy. Większość handlujących zgadza się, że spadek jest związany z newsem nt. kradzieży bitcoinów o wartości 12 milionów dolarów w Evolution exit scam.


 1. Hakerzy kradną 150 BTC z Coinapult

coinapultBitcoiny warte 43 tysiące dolarów zostały utracone w nieautoryzowanym wyprowadzeniu bitcoinów w ataku na hot wallet Coinapult. Coinapult potwierdziło to w dochodzeniowym raporcie z 17 marca. Zawarto szczegóły na temat adresu 12LszeXACdj9bdETzv8BkXyWeabZ1151aA oraz ID transakcji, co pozwoliło wyśledzenie adresu docelowego bitcoinów.

Dyrektor finansowy Coinapult, Justin Blicoe, w rozmowie z Coin Desk podkreślił, że fundusze klientów nie zostały naruszone. Wyniki dochodzenia można obejrzeć w raporcie.


 1. Wstrzymanie wybierania funduszy na BTC-e

Giełda BTC-e ostrzegła klientów przed podejrzanymi żądaniami wypłat. Według supportu odnotowano próby wybrania bitcoinów skradzionych na Evolution.

…wygląda na to, że część bitcoinów z Evolution pojawiła się w systemie. NIE AKCEPTUJ żadnych bitcoinów w zamian za pomoc w ich wybieraniu.

Zamienność bitcoina znalazła się w centrum debaty; przypadki mieszania skardzionych i „normalnych” bitcoinów utworzyły nowe wyzwania prawne. Z jednej strony niczym nie różni się to od sytuacji z normalnymi pieniędzmi, ale z drugiej strony giełdy znajdują się pod ścisłą kontrolą i muszą monitorować przypadki prania pieniędzy.


 1. Ósma największa firma internetowa zaczyna akceptować bitcoiny

Japoński gigant e-komercyjny, Rakuten Inc., ogłosił że jego klienci mogą już używać bitcoinów do zakupów online przez Bitnet. Nastąpiło to po wypowiedzi dyrektora Rakuten z lutego, Hiroshi Mikitani, że będą akceptować bitcoiny w przyszłości. Płatności bitcoin są obecnie dostępne tylko dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, jednak Rakuten przewiduje wprowadzenie tej opcji także w Austrii i Niemczech w drugim kwartale roku.

Yaz Iida, dyrektor Rakuten USA, powiedział na temat bitcoina: „[Bitcoin] ma szanse przysłużyć się społeczeństwu przez zwiększenie bezpieczeństwa, prywatności i wygody transakcji finansowych.”

Rakuten Inc. stanowi ósmą największą internetową firmę na świecie, wycenianą na 36 miliardów dolarów. Dołącza właśnie do powiększającej się listy internetowych firm akceptujących bitcoin w płatnościach online.


 1. ChangeTip wprowadza płatności bitcoin dla Twitch.tv

Twitch, usługa online gamin streaming akceptująca płatności w bitcoin, obecnie pozwala użytkownikom dawanie sobie napiwków w bitcoin. ChangeTip – internetowa usługa bitcoin tipping oficjalnie wprowadziła tip bota Twitch.tv. Po ogłoszeniu ChangeTip wydała łącznie 10 tysięcy dolarów w bitcoinach na napiwki dla wyróżniających się użytkownikach Twitch, w celu rozkręcenia tej aktywności wśród użytkowników. Twitch.tv stanowi obecnie 2% amerykańskich transmisji video online, korzysta z niego miliony użytkowników każdego miesiąca. Firma została wyceniona na 1 miliard dolarów, gdy została zakupiona przez Google w lipcu 2014 roku.


 1. Credit Susse rekomenduje bitcoina dla tradycyjnych systemów bankowych

Credit Suisse opublikował artykuł „Bitcoins – Money Without Physical Form”. Firma rekomenduje połączenie bitcoina z tradycyjnymi usługami bankowymi. Dokument stanowi trzeźwe spojrzenie na potencjał bitcoina oraz niedociągnięcia jako waluty oraz sieci bezpieczeństwa. Credit Suisse jest cenioną wielonarodową instytucją finansową; takie artykuły stanowią dobry wskaźnik ocieplania podejścia banków do bitcoina.


Więcej nowości:

Ukraiński rząd rozważa zablokowanie kont bitcoin separatystów z Ługańska i Doniecka. Zgodnie z artykułem Allena Scotta z Coin Telegraph, prezes Urzędu Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Valentyn Nalyvaychenko, współpracując ściśle z Narodowym Urzędem Monitorowania Finansów (SCFM), zdecydował zbadać karty i konta bankowe, które mogły być używane przez separatystów do dostarczania pieniędzy w bitcoinach.

Tłumaczenie: “Privatbank o coś nas podejrzewa, bardzo przepraszamy, wypłaty w hrywnach zostały tymczasowo zablokowane.

FundedByMe, platforma crowdfundingowa założona w Sztokholmie, która łączy inwestorów i przedsiębiorców poprzez finansowanie, uruchomiła pilotażowy projekt bitcoinowy, pozwalający inwestorom korzystać z bitcoinów i handlować w bitcoinowej platformie handlowej Safello. Według Finextra, tego typu projekt jest pierwszym uruchomionym przez crowdfundingową platformę online, i jego ukończenie zajmie 45 dni. Dyrektor Safello, Frank Schuil wierzy że „pilotażowy projekt zostanie zaakceptowany przez społeczność Bitcoin”.

Australijscy przedstawiciele władzy sprzedają zatrzymane bitcoiny Richarda Pollarda. P H. Madore z CryptoCoins News informuje, że Australijczyk Richard Pollard został zatrzymany w 2012 roku, a skazany w październiku 2014 roku na 11 lat więzienia, w związku ze sprzedażą narkotyków na Silk Road. Według policji Pollard sprzedał łącznie 876 g metamfetaminy, 2.8 kg MDMA, 44 g kokainy and 30 g ketaminy. W momencie jego aresztowania Pollard posiadał bitcoiny warte około 7 milionów dolarów. Przedstawiciel ACO (Asset Confiscation Opearions) ogłosił, że „istotnym jest, aby sprzedać bitcoiny na wolnym rynku w takim momencie i w taki sposób, aby otrzymać za nie jak najlepszą cenę”.


Płatności

pursePurse wchodzi w układ partnerski z Coinbase. Zgodnie z wypowiedzią Nuno Menezes z Bitcoinist, platforma Purse łączy osoby dokonujące zakupów na Amazon z osobami, które kupują bitcoiny korzystając z kart upominkowych Amazon oraz kart kredytowych. Wszystkie produkty Amazon są oferowane ze zniżką do 23% dla osób, które sprzedają bitcoiny. Partnerstwo z Coinbase ma zwiększyć transakcje, jako że „klient może przekazać fundusze z portfela Coinbase i zacząć używać Purse w ciągu kilku minut”.

Intel, mieszczący się w Kalifornii przodujący wytwórca półprzewodników, wykazuje zainteresowanie kryptowalutami. Według Philipa Schawillie z Coin Buzz, obserwacja ogłoszeń pracy związanych z bitcoin sugeruje, że Intel poszukuje badaczy kryptografów dla swojej Grupy Specjalnych Innowacyjnych Projektów, części Intel Labs, jednostki badawczej firmy. Ogłoszenia dotyczą stosowania technologii blockchain, wykorzystywania potencjału cyfrowych walut poza płatnościami bitcoin peer-to-peer.

coynoCoyno, niemiecki startup bitcoinowy, uruchomił platformę służącą do śledzenia wielu transakcji wielu portfeli bitcoin. Według Nikhil Gupta z NewsBtc, platforma Coyno może przechowywać historię transakcji, śledzić wartość bitcoinów oraz łączyć portfele. Platforma początkowo działała w trybie beta i obejmowała transakcje sześciu portfeli (Coinbase, Electrum, Trezor, Bitcoin Wallet, Armory i Mycelium). Firma planuje dodać więcej opcji, włączając w to opcję zgłaszania podatków.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Kor pisze:

  Spadek do 243, a nie 343

 2. kamil pisze:

  Wielka Brytania i bitcoin w jednym zdaniu nie brzmią dla mnie zbyt pozytywnie, jeśli to zdanie nie brzmi “zostawiła w spokoju”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *