Manifest Cypherpunkowy – o prywatności i kryptografii

Zachowanie prywatności jest niezbędne dla wolnego bezpieczeństwa w dobie elektronicznej. Prywatność to nie sekretność. Prywatne sprawy to takie, o których nie chcemy, by wiedział cały świat, podczas gdy o sprawach sekretnych chcemy, aby nie wiedział nikt. Prywatność daje prawo do wybiórczego odkrywania siebie przed światem.

Jeśli dwie osoby miały ze sobą coś wspólnego, każda przechowuje w pamięci ich przeszłe interakcje. Każda strona może mówić o swoich wspomnieniach; jak ktoś mógłby temu zapobiec? Można wprowadzać prawa przeciwdziałające temu, ale wolność słowa jest fundamentem wolnego społeczeństwa, nawet bardziej niż prywatność. Nie chcemy ograniczać czyichkolwiek praw do wypowiedzi. Jeśli wiele stron wypowiada się wspólnie na tym samym forum, każda może wypowiadać się przed innymi i zbierać wspólnie wiedzę na temat innych stron czy indywidualnych jednostek. Elektroniczna komunikacja pozwoliła na wypowiedzi całych grup, i nie zapobiegniemy temu, nawet gdybyśmy tego chcieli.

Ponieważ pożądamy prywatności, musimy upewnić się, że każda strona transakcji posiada wiedzę tylko taką, która jest niezbędna dla tej transakcji. Ponieważ każda informacja może być rozgłoszona, musimy upewnić się, że wyjawiamy tak niewiele, jak to możliwe. W większości przypadków prywatna tożsamość nie jest istotna. Kupując gazetę w sklepie i wręczając sprzedawcy pieniądze, nie ma potrzeby, by wiedział kim jestem. Kiedy mój dostawca poczty elektronicznej wysyła i dostarcza moje wiadomości, mój dostawca nie musi wiedzieć z kim się kontaktuję ani na jaki temat piszę wiadomości, ani na jaki temat je dostaję; mój dostawca musi tylko wiedzieć jak dostarczyć rzeczone wiadomości, oraz ile jestem im winien za usługi. Kiedy moja tożsamość jest ujawniona przez mechanizm transakcji, moja prywatność przestaje istnieć. Nie mogę wybiórczo się ujawniać, muszę zawsze się ujawniać.

W związku z tym, prywatność w otwartym społeczeństwie wymaga anonimowych systemów transakcji. Do teraz taki system zapewniała gotówka. Anonimowy system transakcji to niekoniecznie sekretny system transakcji. Anonimowy system pozwala jednostkom ujawnić swoją tożsamość kiedy zechcą, i tylko wtedy, gdy zechcą; to esencja prywatności.

Prywatność w otwartym społeczeństwie wymaga także kryptografii. Jeśli coś powiem, chcę by usłyszeli to tylko ci, którzy chcę, by to usłyszeli. Jeśli treść mojej wypowiedzi jest widoczna dla całego świata, nie ma prywatności. Szyfrowaniem wskazujemy, że pożądamy prywatności, a szyfrując z pomocą słabej kryptografii, wskazujemy, że nasze pożądanie nie jest zbyt silne. Co więcej, pewne ujawnienie czyjejś tożsamości, gdy domyślnym systemem jest anonimowość, wymaga zastosowania kryptograficznego podpisu, sygnatury.

Nie spodziewamy się, że rządy, korporacje, czy też inne wielkie organizacje bez twarzy zagwarantują nam prywatność. Ich przewaga jest, że mogą o nas mówić, i możemy się spodziewać, że będą mówić. Próbując im zapobiec musimy walczyć przeciwko rzeczywistośći informacyjnej. Informacja nie tylko chce być wolna, ona musi być wolna. Informacja rozszerza się, by wypełnić dostępne jej miejsce. Informacja to młodszy, silniejszy kuzyn Plotki. Informacja ma więcej nóg, więcej oczu, wie więcej i rozumie mniej, niż Plotka.

Musimy walczyć o naszą prywatność, jeśli oczekujemy, że będziemy ją mieli. Musimy zjednoczyć się i wytworzyć systemy, które pozwolą na zachodzenie anonimowych transakcji. Ludzie bronili swojej własnej prywatności przez stulecia, za pomocą szeptu, ciemności, zamykanych drzwi, sekretnych uścisków dłoni i kurierów. Technologie dawnych czasów nie pozwalały na silną prywatność, ale elektroniczne technologie pozwalają.

My, z ruchu Cypherpunks, chcemy zbudować system anonimowości. Bronimy naszej prywatności za pomocą kryptografii, anonimowych systemów przesyłania e-maili, cyfrowych podpisów i elektronicznej waluty.

Cypherpunki piszą programy. Wiemy, że ktoś musi napisać oprogramowanie, by bronić prywatności, a ponieważ nie zachowamy prywatności dopóki wszyscy nie będą jej mieli, napiszemy je. Publikujemy nasz kod, by pozostali mogli go wykorzystywać i bawić się nim. Nasz kod jest bezpłatny do użytku dla wszystkich, na całym świecie. Nie obchodzi nas za bardzo, jeśli nie popierasz oprogramowania, które piszemy. Wiemy, że oprogramowanie nie może być zniszczone, tak jak nie może zostać zniszczony wysoce rozproszony system.

Cypherpunki odrzucają regulacje dotyczące kryptografii, ponieważ szyfrowanie jest fundamentalnym prawem do prywatności. Czyn szyfrowania, w praktyce, usuwa wiadomość z publicznej strefy. Nawet prawa przeciwko kryptografii sięgają tylko tak daleko, jak granice państwa i przemoc jego armii. Kryptografia nieuchronnie rozprzestrzeni się na całym świecie, a wraz z nią anonimowe transakcje, które umożliwi.

Aby prywatność była szeroko rozpowszechniona, musi być częścią społecznego kontraktu. Ludzie muszą wspólnie stosować te systemy, dla wspólnego dobra. Prywatność sięga jedynie tak daleko, jak kooperacja ze strony społeczeństwa. Oczekujemy Twoich pytań i zainteresowania, mając nadzieję, że zaangażujesz się w nasz ruch. Jednak nie zboczymy z kursu dlatego, że ktoś nie zgadza się z naszym celem.

Cypherpunki są aktywnie zaangażowani w czynienie sieci bezpieczniejszą dla naszej prywatności. Ruszajmy dalej jak najszybciej.

Naprzód.

Eric Hughes <hughes@soda.berkeley.edu>

9 marca 1993 r.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. YoJimbo pisze:

    Dzis przez przypadek do Was trafilem. Swietna inicjatywa.
    Zdecydowanie brakuje nam podobnych tematow poruszanych w spoleczenstwie. Mnostwo ludzi jest tak nieswiadomych, ze jest to jednoczesnie smieszne i przerazajace. A koronny argument “jesli nie robisz nic zlego to nie masz sie czego bac (czyt. nie masz po co chronic swojej prywatnosci)” wydaje sie rosnac w sile. Oglupione televizja i gazetami pokroju Faktu spoleczenstwo nie ma chocby elementarnej wiedzy na poruszone tu tematy. I nie chce miec…

  1. 28 czerwca 2015

    […] niecodzienny artykuł daleko odbiegający od cypherpunkowej tematyki strony. Artykuł powstał, gdyż zimne portfele z kwasoodpornej stali, wcale nie są tak […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *