Kto naprawdę zaatakował Sony?

Czy hakerzy z Korei Północnej naprawdę zaatakowali Sony?

kimDnia 24 XI 2014 na monitorach firmy Sony pojawił się komunikat, że nijaki pan #GOP ma pliki z tajemnicami firmy i jeśli jego żądania nie zostaną spełnione to poufne dane zostaną opublikowane. Żeby pokazać, że nie żartuje to w internecie zaczęły się pojawiać niepublikowane projekty Sony, notatki służbowe, lista płac itp. Jednym z żądań cyberterrorysty było to żeby nie dopuścić do opublikowania filmu “Wywiad ze Słońcem Narodu” , który opowiada o zamachu na Kim Dzong Una. Skojarzenia z Koreą Północną są tutaj aż nazbyt oczywiste. To tak jakby państwo Kima robiąc włamanie oficjalnie się przyznało do tego, że mają tajną komórkę hakerów i używają jej do ataków kiedy tylko im się podoba. Nikt nie jest tak głupi. Wygląda to na typową próbę podszycia się pod Koreę Północną.

Więc kto miał największy interes w tym żeby zhakować Sony? Odpowiedź to: samo Sony. Firma od dłuższego czasu nie radzi sobie najlepiej i generuje straty. Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem tej dużej korporacji która chyli się ku upadkowi. Zdajesz sobie dobrze z tego sprawę, że jest bardzo źle. Twoja posadka jest całkiem niezła. Boisz się ją stracić i wiesz że jak nie podejmiesz dramatycznych działań to pójdziesz na samo dno razem z firmą. Tworzysz w korporacji grupę konspiracyjną, która będzie próbować ugrać kilka rzeczy dla siebie:
a) szantażować Sony na pieniądze i może przy tym nieźle zarobić
b) zemścić się na swoich przełożonych. Pobudki mogą być różne osobiste, zawodowe, ambicja która nie może się realizować….
c) zrobić mega reklamę filmowi “Wywiad ze Słońcem Narodu”, który może zarobić krocie i wyciągnąć Sony z finansowej zapaści, a tym samym uratować miejsca pracy.

Szczególnie szalona i genialna jest realizacja pomysłu c. Spójrz,  wszystkie portale internetowe, gazety i wiadomości telewizyjne mówią o tym filmie. W kampanię reklamową angażuje się nawet sam prezydent USA Barack Obama. Żeby podnieść napięcię przed premierą filmu i podgrzać atmosferę premiera jest przesuwana w czasie. To dobrze przemyślana i realizowana kampania marketingowa. Jedna z największych jaką widział świat. Nie wiem jak wy, ale ja nie mogę się doczekać premiery w Polsce.

Tak, padłem ofiarą tego marketingu.

Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Mareczek88 pisze:

    Jest w tym co piszesz jakiś sens. Wczoraj widziałem artykuł o tym filmie na okładce gazety wyborczej, a dziś zapowiedzieli że film zostanie wyświetlony.

    Również jestem ofiarą marketingu ;-)

  2. Daniec Raig pisze:

    FBI shahowało Sony :) aby zmusić kore północną do użycią broni jądrowej, aby USA miało pretekst za prezydentury Obamy zbomardować 8 państwo. Pozdr !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *