Korzyści łączenia się przez VPN i TOR

Dlaczego miałbyś chcieć łączyć się z VPN przez TORa? url

Schemat przepływu danych wygląda wtedy w ten sposób: Ty -> Tor -> VPN -> internet

Korzyści z tego płynące są następujące: jesteś bardziej anonimowy dla swojej Wirtualnej sieci prywatnej w przypadku, gdy okazałoby się, że firma przechowuje dane na temat Twojej aktywności, lub gdy robisz coś poprzez VPN, czego nie powinieneś, a strona lub serwer zdobędzie Twój adres IP z VPN. Gdy się to zdarzy, nawet jeśli VPN przechowuje logi ze wszystkich Twoich akcji, możesz zostać zidentyfikowany jedynie jako anonimowy użytkownik TORa. Oczywiście pod warunkiem, że nie zakupiłeś jak idiota usługi VPN za pomocą swojej karty kredytowej albo konta PayPal. Jeśli korzystasz z Bitcoina i upewniłeś się, że Twój prywatny portfel Bitcoin nie jest łatwo namierzalny, powinno być w porządku.

Niektóre strony blokują użytkowników TORa przed połączeniem się z witryną lub serwerem. używając VPN, który jawi się wtedy jako węzeł wyjściowy, ukrywasz swoją aktywność TOR przed stroną, którą chcesz odwiedzić, i omijasz jej filtry.

Inną zaletą jest to, że jeśli Twoje połączenie przez VPN ulegnie przerwaniu, powrócisz do swego adresu IP TOR, a nie do rzeczywistego adresu IP. Także, jeśli przechodzisz przez zagrożony węzeł wyjściowy TORa, Twoje dane pozostaną zaszyfrowane przez protokół szyfrujący VPN, do momentu gdy osiągną węzeł wyjściowy VPN. Ta funkcja jest istotna, gdy używasz zagrożonego węzła wyjściowego, ale nie zapominaj, że VPN może tak czy inaczej zapisywać wszystko co robisz. Nie ufaj nikomu, kto ma dostęp do Twoich niezaszyfrowanych danych!

Jedną z wad korzystania z VPN i TORa, jak wspomniano w poprzednim poście, jest to, że Twój dostawca internetu wie, że korzystasz z TORa, wie kiedy, wie jak długo. Może Cię to obchodzić lub nie, ale jest to coś warte do przemyślenia. Po drugie, jeśli nie korzystasz z TORa, nie będziesz mieć dostępu do jego ukrytych usług. Musisz być połączony z siecią TOR, by odwiedzać strony .onion.

Ale jestem połączony z TORem, czyż nie? Tak, jesteś, ale w ostatecznej metodzie komunikowania z internetem nie pochodzi z sieci TOR, pochodzi z Twojej Wirtualnej sieci prywatnej. A Twój VPN prawdopodobnie nie jest skonfigurowany dla TORa. Aby uzyskać dostęp do ukrytych usług musisz albo połączyć się bezpośrednio z TORem, albo użyć VPN do połączenia się z TORem. TOR musi być Twoim końcowym węzłem komunikacyjnym, aby odwiedzić strony onion.

Wybór oczywiście należy do Ciebie i każda osoba w każdym kraju ma inne powody, by używać VPN i TORa, lub TORa i VPN, lub tylko TORa, lub tylko VPN. Jakiegokolwiek wyboru dokonasz, proszę, miej na uwadze fakty wspomniane w tym oraz poprzednim poście. Pamiętaj też, że żadna taktyka nie uchroni Cię, jeśli ujawnisz w internecie jakiekolwiek identyfikujące Cię dane. Nie loguj się na swoje konto Facebook korzystając z VPN. Nie sprawdzaj swojego konta e-mail i nie szukaj pobliskich miejsc w Google korzystając z VPN. Po prawdzie, najlepiej w ogóle nie korzystaj z Google, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Istnieją dwie inne wyszukiwarki, które nie przechowują danych na temat swoich użytkowników:

#1 – DuckDuckGo. Posiadają zarówno adres URL w clearnecie jak i URL sieci ukrytej, dla obydwojga rodzajów użytkowników.

https://www.duckduckgo.com

http://3g2upl4pq6kufc4m.onion/ – Proszę, zwróć uwagę, że mirror w ukrytej sieci nie korzysta z protokołu HTTPS.

#2 – StartPage. Ten serwer także nie gromadzi informacji na temat swoich użytkowników.

https://www.startpage.com

Zanim przejdziemy dalej, chcę wrócić do tematu wyboru dobrego dostawcy VPN. Szukając dostawcy VPN najprawdopodobniej natrafisz na dwa protokoły do wyboru. Dowiedz się którego z nich używa Twój dostawca, zanim zarejestrujesz się do jego usługi: czy jest to PPTP czy OpenVPN. Wysoce polecam omijać PPTP i korzystać z dostawców typu OpenVPN. Zajrzyj na tę stronę, by znaleźć krótkie porównanie.

vpn2

Jak widzisz, PPTP stosuje słabsze szyfrowanie, 128-bitowe, w porównaniu z 160- do 256-bitowym w przypadku OpenVPN. Oferuje podstawowe bezpieczeństwu w porównaniu z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosującym cyfrowe certyfikaty. To, prosto rzecz ujmując, sposób by upewnić się, że otrzymywane dane pochodzą od Twojego dostawcy VPN, a nie zostały „wstrzyknięte” przez kogoś z zewnątrz, ponieważ przychodzące i wychodzące dane są podpisywane za pomocą specjalnie uzyskanych certyfikatów, co przypomina pokazywanie swojego dowodu osobistego, by dostać się do jakiegoś ograniczonego obszaru.

Jedyną wadą OpenVPN może być to, że konfiguracja może być małym wyzwaniem dla mniej obytych z technologią użytkowników, ale w internecie można znaleźć wiele dobrych przewodników, a także Twój dostawca VPN sam chętnie pomoże Ci skonfigurować Twój dostęp przez OpenVPN. PPTP został porzucony przez tych, który wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, dlatego radziłbym go nie używać. Trzecią opcją dostępu VPN jest L2TP/IPsec, ale wielu użytkowników jest teraz zdania, że ta droga jest obecnie zagrożona przez NSA w związku z niższym poziomem szyfrowania, powinna być zatem również omijana. Najlepiej korzystać z OpenVPN.

Na koniec, jak połączyć się z TORem, korzystając z VPN. Jeśli używasz OpenVPN, jak zaleciłem, jest to raczej proste. Upewnij się, że połączyłeś się z VPN, sprawdzając swój adres IP na jednej ze stron oferujących sprawdzenie Twojego IP. Następnie otwórz TOR albo uruchom TAILS i zacznij korzystać z TORa i jesteś teraz połączony z TORem za pomocą VPN.

Łączenie się z VPN przez TOR jest nieco bardziej skomplikowane i będzie wymagać szerszego, osobnego omówienia.

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Podpis pisze:

    Proszę, zwróć uwagę, że mirror w ukrytej sieci nie korzysta z protokołu HTTPS.

    Tor ma wszystko szyfrowane. Bez znazcania czy http, czy https.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *