KeePassX – przydatne narzędzie do zarządzania tożsamościami

keepassxUżywanie jednego loginu, jednego hasła, jednego maila itd. do wszystkich swoich usług w sieci jest dużym błędem. Sytuacją, do której odpowiedzialny użytkownik internetu powinien dążyć, jest przypisanie do jednego konta e-mail możliwie jak najmniejszej liczby usług internetowych i zabezpieczenie maila, a także tych usług, różnymi hasłami. Oczywiście nie będąc członkiem mensy ciężko jest zapamiętać wszystkie nasze tożsamości. Z pomocą przychodzi menadżer haseł KeePassX.

Program można pobrać z oficjalnej strony projektu, a także oficjalnych repozytoriów linuxa. Domyślnie jest zainstalowany w Tails. Pozwala nam przechowywać nasze loginy, hasła, adresy URL i komentarze (tu np. możemy wpisać private key PGP). Jeśli nie mamy pomysłu na mocne hasło, to oferuje nam losowy generator haseł. Można wybrać długość hasła, a także to z jakiego rodzaju znaków ma się składać. Zgromadzone dane można dla większej czytelności pogrupować w grupy np.: maile, sklepy, bankowość, portale społecznościowe itp. Całą stworzoną bazę danych oczywiście też zabezpieczamy hasłem, ale je już musimy zapamiętać. Całość polecam dodatkowo trzymać w ukrytym kontenerze TrueCrypt.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 12 września 2015

    […] haseł – software’u, który generuje oraz przechowuje hasła w zaszyfrowanym pliku (np. KeePassX), tak że hasła są skomplikowane i nie muszą być […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *