Jak pozbyć się zwłok?

Dziś niecodzienny artykuł daleko odbiegający od cypherpunkowej tematyki strony. Artykuł powstał, gdyż zimne portfele z kwasoodpornej stali, wcale nie są tak odporne jak to reklamują ich twórcy. Środowisko stężonego kwasu siarkowego, azotowego czy fluorowodoru skutecznie przyczyni się do unicestwienia stali kwasoodpornej i wszystkiego co można z niej zrobić. Szczególnie interesujący jest kwas fluorowodorowy. Substancja tak agresywna chemicznie, że jedynym materiałem odpornym na nią jest teflon. Przy pomocy fluorowodoru można unicestwić cold wallet ze stali kwasoodpornej jak i tkankę miękką… Stąd inspiracja na arta.

Sprawienie, by zwłoki znikły na trwałe to proces dwuetapowy. W pierwszej kolejności pozbywa się tkanki miękkiej, a następnie kości. Tkanka miękka w ciągu kilkunastu minut jest rozpuszczana w kwasie flurowodorowym. Po przemyciu wodą pozostają drobne kości, które następnie należy sproszkować np. poprzez zmielenie i wymieszać z nawozem azotowym. Dzięki temu otrzymuje się nawóz, który po rozsypaniu nie pozostawia żadnej pierwotnej informacji o żywej istocie z której powstał.

Drugi sposób, który jest wykorzystywany przez firmy zajmujące się chemiczną kremacją (resomacja) to tzw. hydroliza ługowa. Proces rozpuszczania tkani miękkiej w ługu w temperaturze pokojowej jest znacznie dłuższy niż w przypadku fluorowodoru, ale wyspecjalizowane firmy robią to w temperaturze 180 C pod zwiększonym ciśnieniem, co procedurę skraca do 3 godzin. Po rozpuszczeniu zwłok zostaje zielono-brązowy śluz, z którego po przesączeniu pozostaje garść kości, którą można potraktować tak jak powyżej.

Co ciekawe wg różnych “zielonych” środowisk, chemiczna kremacja jest to najbardziej ekologiczny sposób pozbycia się zwłok. Palenie powoduje wzrost ilości gazów cieplarnianych, podobnie jak naturalny rozkład (gnijące zwłoki wydzielają dużo gazów cieplarnianych), a w trakcie resomacji tworzy się jedynie ług, który można poddać dalszej obróbce chemicznej i recyklingowi. Czy taka jest przyszłość pozbywania się martwych zwierzątek, a w przyszłości i być może człowieka? Eko pogrzeb…


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Zimny wujek pisze:

    Gdyby mnie ktoś zapytał ….”Jaki artykul na kryptopoloni zaskoczył by Cie najbardziej?” – nie umiał bym odpowiedzieć. Dzisiaj bym jednak powiedział – taki już jest i nie sadze by jakikolwiek inny mógł mnie bardziej zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *