Europol: wzrost popularności bitcoina na nielegalnych marketach online

Coraz częściej bitcoin jest używany do płatności za dziecięcą pornografię dostępną na nielegalnych stronach internetowyeuropolch, zgodnie z nowym raportem Europolu. Raport, autorstwa centrum ds. cyberprzestępczości EC3 Europolu, rzuca światło na komercyjne wykorzystywanie dzieci w sieci, dostarczając jednocześnie dowodów na to, że jednostki o pociągu do nieletnich stają się coraz bardziej przedsiębiorcze.

Przekaz na żywo obrazów wykorzystywania za pieniądze nie jest już pojawiającym się trendem, a ustabilizowaną rzeczywistością

Zaszło widoczne przejście od tradycyjnych form płatności kartą kredytową do płatności zapewniających największą dozę anonimowości, głównie alternatywnych opcji płatniczych, włączając w to wirtualne waluty.

W zgodzie z doniesieniami innej organizacji, Międzynarodowego Centrum Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci (International Centre for Missing & Exploited Children – ICMEC), „zachodzi widoczna migracja komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci, wraz z innymi kryminalnymi przedsięwzięciami, od systemu tradycyjnych płatności do nowej, wysoce regulowanej cyfrowej ekonomii, złożonej z hostujących usług, anonimizujących narzędzi internetowych i systemów płatności opartych o pseudonimy”

Organizacja Internet Watch Foundation (IWF) zidentyfikowała 22 zhakowanych witryn z komercyjnymi szablonami, akceptującymi wyłącznie bitcoiny w lipcu 2014 roku. Nowości pojawiły się po tym, jak Europol wydał raport na temat internetowych przestępstw w 2014 roku, w którym wypunktowano różne scenariusze uwzględniające bitcoin.

Raport, zwany iOCTA (Internet Organised Crime Threat Assessment), badał użycie bitcoinów na różnych witrynach darknetu, w zorganizowanej przestępczości oraz przez pojedyncze osoby. Nazwano w nim cyfrowe waluty elementem umożliwiającym cyberprzestępstwa, a także wyzwaniem dla przedstawicieli prawa.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *