Działalność NSA uznana za nielegalną

7 maja federalny sąd apelacyjny w Nowym Jorku uznał masowe gromadzenie metadanych telefonicznych, zagwarantowane w Sekcji 215 Aktu Patriotycznego za nielegalne.

W 97-stronicowym dokumencie, dostępnym tutaj, przedstawiono decyzję sądu. Według opinii:

Odwołanie dotyczy legalności programu gromadzenia telefonicznych metadanych na wielką skale (telephone metadata program), w związku z którym NSA (National Security Agency) zbiera hurtowo „codziennie, na bieżąco” metadane związane z połączeniami telefonicznym wykonywanymi przez i do Amerykanów, i umieszcza te metadane w repozytorium lub banku danych, które może potem być przeszukiwane. Wnoszący odwołanie kwestionują program na podstawie prawa ustawowego i konstytucyjnego.

Orzeczenie to z pewnością nie będzie przyjemnie powitane przez adwokatów NSA, którzy uważają, że program jest usprawiedliwiony w związku z wydarzeniami 9/11. Orzeczenie nadeszło także w krytycznym momencie dla NSA, ponieważ upoważnienia ustanowione przez Akt Patriotyczny wygasają 1 czerwca.

Cindy Cohn, dyrektor wykonawczy Electroni Frontier Foundation, pochwaliła orzeczenie w wypowiedzi opublikowanej na witrynie internetowej.

To wspaniała decyzja i powinna sprawić, że Kongres zatrzyma się, by zastanowić się, czy małe zmiany wprowadzone w USA Freedom Act są wystarczające.

Masowe gromadzenie danych, które wyszło na światło dzienne dzięki działalności dawnego pracownika NSA Edwarda Snowdena, spowodowało wysyp wiadomości od kandydatów na prezydenta na Twitterze, którzy chcieli przedstawić swoje stanowisko.

Ted Cruiz, senator republikański z Teksasu, uznał wyrok sądu za szansę, by wesprzeć reformę prawną, której był współautorem – USA Freedom Act, chociaż poprawka została skrytykowana przez adwokatów praw prywatności, uznających że nie wnosi ona zbyt wielu zmian.

 Rand Paul, senator z Kentucky, był najgłośniejszym kandydatem republican, opowiadającym się przeciwko zbieraniu danych przez NSA. Paul powiedział Breitbart, że „nie może doczekać się, aż Sąd Najwyższy w końcu uzna to działanie za niezgodne z konstytucją”.

 

Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój sytuacji, także w Unii Europejskiej, gdzie dyskutowane są zmiany w prawie dotyczącym ochrony danych osobowych.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *