Dlaczego warto korzystać z bitcoina

Bitcoin jest właściwie dość nową walutą, która dopiero podbija rynek, jednak wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak wiele korzyści można czerpać z jej używania. Dlaczego warto jej używać? Znajdziecie tu 10 powodów, dla których należy zwrócić uwagę na ten prężnie rozwijający się wirtualny środek płatniczy.

Jest to szybkie…

Kiedy wpłacasz pieniądze z innego banku na swoje konto, często zdarza się tak, że bank przetrzymuje pieniądze przez kilka dni jako zabezpieczenie i w celu sprawdzenia, czy pieniądze faktycznie są dostępne. Podobnie jest z przelewami międzynarodowymi – mija dużo czasu, zanim dotrą do odbiorcy.

W przypadku transakcji bitcoin dzieje się to znacznie szybciej, same operacje i przelewy są wykonywane natychmiast, jeśli nie wymagają potwierdzenia przez łańcuch bloków. Wtedy jednak kupiec ponosi pewne ryzyko. Jeśli potrzebne jest potwierdzenie – cała operacja trwa 10 minut. Tak czy inaczej, wychodzi znacznie szybciej niż robiąc przelew międzybankowy.

…I tanie!

Możliwe, że twój bank również umożliwia ci natychmiastowe transakcje. Ale za ten przywilej musisz zapłacić. Ta sama sytuacja tyczy się kart debetowych, ponieważ pobierana jest opłata za ściągnięcie danej sumy pieniędzy z konta. Opłaty za transakcje bitcoin są niewielkie, a w wielu przypadkach są one darmowe.

Rząd nie może ich ruszyć

Pamiętacie, co stało się na Cyprze w marcu 2013 roku? Tamtejszy Bank Centralny chciał odebrać nieubezpieczone lokaty większe niż na $100,000 aby wzmocnić się finansowo przez co wywołał masowe protesty i zamieszki. Początkowo planowano odebrać pewien procent lokat poniżej tej sumy, wchodząc na oszczędności swoich obywateli. To na szczęście nigdy nie stanie się z bitcoinami. Waluta ta jest zdecentralizowana i niekontrolowana przez władze, przez co tylko ty posiadasz nad nią kontrolę, dlatego żaden bank nie może ci jej odebrać. To bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy nie wierzą, że w dzisiejszych czasach może istnieć prawidłowo funkcjonujący system bankowy.

Nie ma tutaj zwrotów

Raz wysłane bitcoiny przepadają. A ściślej mówiąc, wysyłający nie może ich odzyskać bez zgody odbiorcy. Ma to na celu zmniejszenie liczby oszustw i nadużyć, jakie często mają miejsce w przypadku zwykłych kart kredytowych.

Nie zdarzają się tu przecieki informacji i danych od kupców

Jest to kolejna ważna zaleta tego systemu, który bije na głowę przestarzałe karty kredytowe, z której twoje dane mogą zostać w łatwy sposób skradzione. Przyczyna tkwi tu w sposobie w jaki karty kredytowe powinny być wykorzystywane. Prekursory zaprojektowane i używane w latach 20 i 30 ubiegłego wieku, przed odkryciem Internetu po prostu nie są przystosowane do użycia online. Obecnie są uważane za niebezpieczny środek płatniczy z prostej przyczyny – wymagają podania wszystkich tajnych informacji, numeru karty, datę wygaśnięcia i numer CSV.

Transakcje bitcoin nie wymagają podawania żadnych tajnych informacji. Zamiast tego używają dwóch kluczy: publicznego i prywatnego. Każdy może zobaczyć ten publiczny (jest on zarazem twoim adresem bitcoin), ale już ten drugi, prywatny, jest poufny. Kiedy wysyłasz bitcoiny, automatycznie ‘podpisujesz’ transakcję łącząc te 2 klucze. Wszystko pozostaje bezpieczne, do czasu, aż nie zrobisz czegoś nieodpowiedzialnego i głupiego, jak na przykład upublicznienie swojego prywatnego klucza.

Nie dotyczy go inflacja

Problemem, który wiąże się ze zwykłą walutą, jest możliwość jej wydruku w razie nagłej potrzeby, co, jak łatwo się domyślić, jest nadużywane przez rząd. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, w każdej chwili Rezerwy Federalne są w stanie zwyczajnie wydrukować więcej pieniędzy. To samo ma miejsce z sytuacją ekonomiczną, gdy tylko słabnie, można użyć nowo wydrukowanych pieniędzy do załatania dziury. To tak zwane ‘poluzowanie polityki pieniężnej’ skutecznie obniża wartość waluty. Jeśli nagle podwoisz liczbę dolarów w obiegu, oznacza to że masz dwa dolary, kiedy wcześniej był tylko jeden. Ktoś, kto sprzedawał czekoladki za dolara, będzie musiał zwiększyć cenę dwukrotnie, aby były warte tyle samo, co wcześniej, ponieważ dolar nagle ma tylko połowę swej oryginalnej wartości.

Opisana wyżej sytuacja jest przykładem inflacji i powoduje ona wzrost cen towarów i usług, a spadek siły nabywczej.

Bitcoin posiada pewien limit monet. Według projektu, zostało zaprojektowanych ich tylko 21 milionów, a ich liczba nie wzrośnie, zatem problem inflacji nigdy nie dotknie tej waluty. W zasadzie, odwrotna sytuacja – deflacja, tj. spadek cen i usług jest bardziej prawdopodobna w sieci bitmonet.

Zapewnia prywatność zakupów

Bywa, że nie chcemy, aby inni wiedzieli o naszych zakupach. Bitcoin jest dość poufną walutą. Z jednej strony, jest przejrzysty dzięki łańcuchowi bloków. Każdy widzi, ile dany adres bitcoin ma zapisanych transakcji. Wiadomo, skąd się wzięły i gdzie trafiają.

Z drugiej strony, inaczej niż w zwykłych kontach bankowych, nikt nie wie, kto jest właścicielem danego adresu bitcoin. To tak, jakby widzieć przeźroczysty plastikowy portfel, ale nie widzieć jego właściciela – każdy widzi co jest w środku, ale nie wiadomo, do kogo on należy. Warto jednak zaznaczyć, że ci, którzy nieświadomie używają bitcoin (na przykład używają tego samego adresu lub łączą monety z wielu adresów) ryzykują tym, że są o wiele bardziej widoczni i łatwiej ich zidentyfikować.

Nie musisz nikomu ufać

W zwykłym systemie bankowym powierzasz swoje pieniądze bankowcom i ufasz, że bezpiecznie się z nimi obchodzą. Czasami też przechodzą one przez oprogramowanie osób trzecich (w trakcie procesu płatności). Wszyscy oni żądają od ciebie podawania ważnych tajemnych danych.

Ponieważ bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany, jesteś zdany sam na siebie i nie musisz powierzać nikomu żadnych informacji. Wysyłane transakcje są zabezpieczone cyfrowo i dzięki temu zupełnie bezpieczne. Nieznana osoba eksploatująca bitcoins sprawdzi ją i transakcja jest zakończona. Kupiec nie musi wiedzieć kim jesteś, chyba, że sam chcesz mu powiedzieć.

Tylko ty tu rządzisz

W każdym innym systemie płatności elektronicznych twoje konto jest w rzeczywistości w posiadaniu kogoś innego. Chodzi tu o oczywiście o możliwość sterowania nim. Na przykład w przypadku znanego systemu płatności PayPal, jeśli spółka ta postanowi, że twoje konto było niewłaściwie użytkowane, może zamrozić saldo twojego konta, bez pytania o zgodę. Wtedy masz na głowie wiele wyjaśnień i niestety zablokowany dostęp do oszczędności. Tutaj masz prywatny klucz i pasujący do niego klucz publiczny, które tworzą adres bitcoin i nikt nie może ci ich odebrać.

Sam możesz generować bitcoiny!

W czasie, gdy rząd raczej nie patrzy przychylnie na kwestię drukowania fałszywych pieniędzy i wpuszczania ich do obrotu, generowanie samemu własnych bitcoinów jest jak najbardziej wskazane. Możesz oczywiście kupić gotowe bitcoiny, ale spróbuj wygenerować własne, o ile oczywiście jesteś zaopatrzony w sprzęt o wystarczającej mocy obliczeniowej. Wtedy tworzenie nowych monet jest tylko kwestią pozostawienia włączonego komputera z uruchomionym oprogramowaniem. A myślę, że każdy by chciał, by komputer zarabiał za nas.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. kkx pisze:

  mała uwaga, adres nie jest kluczem publicznym. Jest hashem klucza publicznego.

  Wypadałoby podać też wady bitcoina. Extremalnie duża zmienność kursu i tak naprawdę coraz droższe jego nabycie. Praktycznie nie ma już darmowych giełd. Albo są prowizje od transakcji, albo od expresowych wpłat fiatów na konto. Zwykłe przelewy są bezsensu, bo nim kasa dojdzie kurs zmieni się 50 razy.
  Koszty rzeczywiste transferu fiatów poprzez btc to około 5, a czasem i więcej %. Liczę w obie strony- nadawca/odbiorca

 2. hhhhh pisze:

  ten wpis jest tak napisany dla nieobeznanych
  to wypadałoby im napisać co mogą za to kupić i jaką wartość mają btc

 3. Seba pisze:

  Niestety z kopaniem nie jest już tak łatwo. Z powodu dużej konkurencji posiadającej wydajne i energooszczędne układy ASIC kopanie na zwykłych kartach graficznych jest nieopłacalne. Nawet, jak ktoś ma stałe opłaty za prąd, to i tak dużo w ten sposób nie zarobi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *