DeepDotWeb i ich dziwne preferencje

DDW jest obecnie największym portalem traktującym o darknecie i darknetowych marketach. Na stronie można znaleźć wiele użytecznych informacji takich jak samouczki, tutoriale, omówione podstawowe techniki służące ochronie prywatności itp. Strona dokładnie tłumaczy jak korzystać z PGP, wielu popularnych marketów w darknecie i pisze o ważnych wydarzeniach ze świata marktów w sieci TOR. Jako cypherpunk bardzo lubię czytać artykuły zamieszczone na tej stronie. Niestety od dłuższego czasu obserwuję pewnego rodzaju przekłamanie w informacjach dotyczących marketów. Jedne markety są wyraźnie faworyzowane, inne traktowane neutralnie, a jeszcze inne poddaje się szkalowaniu.

9 września 2015 na stronie pojawił się artykuł instruujący jak kupować na markecie abraxas. Market również znalazł się w zakładce polecane. Po promocji marketowi przybywa nowych klientów, a wraz z nimi przybywa BTC. Po dwóch miesiącach w pierwszej połowie listopada abraxas znika wraz z całą kasą klientów i sprzedawców – typowy exit scam. DDW do samego końca nie napisał o tym ani jednego słowa. Pisząc i polecając ten market sam miał swój udział w tym oszustwie. Przyzwoitość nakazywałaby napisać kilka słów wyjaśnienia na ten temat.

Ponadto markety takie jak alphabay, dreammarket, valhalla są wyraźnie polecane i reklamowane przez ten portal. Przyczyny tych preferencji nie są do końca jasne. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia można przypuszczać, że mogą osiągać dzięki temu korzyści, także w przypadku exit scam (może jakiś procent przy podziale “zysków”?). Mogli też być “wykorzystani” przez “podłą” administrację abraxas. Prawdopodobnie właściciele DDW są opłacani w celu pisania artykułów promujących dane markety lub co gorsza sami prowadzą jakiś market(y). Oczywiście zarabianie na pisaniu nie jest niczym złym, ale pod warunkiem, że zaznacza się, że dany artykuł jest sponsorowany.

Kolejną podejrzaną rzeczą jest fakt, że drugi co do wielkości market nukleus jest poddawany częstej krytyce. Wystarczyło że raz był nieczynny 8 godzin, a na DDW pojawił się bardzo szybko artykuł ogłaszający exit scam. Wzmianki o abraxas nie doczekaliśmy się do dziś. Wygląda to tak, jaby nukleus nie chciał płacić DDW lub konkurencja zapłaciła za szkalowanie nukleusa.

Markety są miejscami, gdzie ludzie wydają swoje pieniądze. Jeśli już ktoś zamierza coś polecić, opisać, pochwalić, skrytykować itd. to dobrze jest znać motywy jakimi się kieruje. Nikt nie chce powtórki z abraxasa. Dobrze zachować ostrożność w odbiorze postów z DDW. Nie można pozbyć się wrażenia, że część potencjalnych klientów darknet jak w jakiś sposób poddawana próbie manipulacji przez DDW. Duża poczytność to duża odpowiedzialność.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. DDW Admin pisze:

  —–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
  Hash: SHA1

  Hi! Have no idea who are you but saw the referral and google translated this

  Never wrote anything about Abraxas exit scam since…. well, never knew what happened with them.
  They were just gone. No further info. Like many markets before them (just check the dead markets list).

  Unlike with Nucleus which had several updates (which were posted) and many user reports.

  Hope this explains this issue.

  And yes, the biggest markets are alwats being supported, and no, I WISH i had a cut from exits. I would have been rich.

  Regards :)
  DDW Admin
  —–BEGIN PGP SIGNATURE—–
  Version: GnuPG v2.0.22 (MingW32)

  iQEcBAEBAgAGBQJWl8zYAAoJEA89fUX5OWiJ3H0IAMcNQuKL4t0S5Gjw9SLbFXys
  0TFgXE7IgUnJLybcko83YGTWWZG6mS6L9wLulwehPrdfwuNvlrqo/lJ1Tsch32YX
  dr0Dvzhj0oqfXI0ZQYHX9PpJn7wV3vMDwcPOpBjEb19IUqH3kitOBETL8wd/QnnF
  MPr01DEkOfTR8VCZLZ8h/e7JYvLseN0sxlqy585sHSfGVtroZNqXXarQ2n3PU+Ae
  UqgRpcQFrHn+/Lrh25PGSOle5PI0I9JNPrnySGLSmCUkmIBU7fsueNRQfDV14ZuN
  mRgfs+vq4lh4l3qeyeMH2OcgQ8Ogf0yCRXPeGqCW4MbrZnOdY2cwhFjK+sCO1nY=
  =vJxD
  —–END PGP SIGNATURE—–

 2. Joșiah pisze:

  “Jako cypherpunk ”

  Bracie, ja też czuję się cyberpunkiem i hołduję wszystkiemu, co jest osadzone w klimatach świata cyberpunkowego :D

  Odnośnie wpisu, kolega coś tam tłumaczy. Nie wiem na ile te tłumaczenia są wiarygodne, ale już niedługo startuje OpenBazaar. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich kupców i niemała konkurencja dla podziemnych marketow. Podobno klient na Winszit już się testuje i tym samym po wypuszczeniu ostatecznej kompilacji, wszyscy pewnie dadzą sobie spokój z innymi miejscami do handlu. Dlatego nie ma co narzekać – wystarczy poczekać…

  • hoek pisze:

   Gwoli ścisłości:
   “Cyberpunk zdaje się być uosobieniem zasady postulowanej przez futurystów “3M – Miasto, Masa, Maszyna”. Te trzy elementy składowe stanowią esencję cyberpunku.” I ogólnie jest to określenie gatunku literackiego.

   “Cypherpunk – działacz propagujący powszechne stosowanie silnej kryptografii jako drogi do zmian społecznych i politycznych.”

   W takim razie, solidaryzujesz się z Autorem czy jesteś jednak Cyberpunkiem?

   • Jasiah pisze:

    Przed napisaniem komenta sprawdziłem co oznacza “cypherpunk”. Z ręką na sercu przyznam, że nie wiedziałem co to oznacza. Jednak jedno z drugim łączy się i ja to widzę w pełniejszym wymiarze. Solidaryzuję się z osobami stawiającymi sobie za cel popularyzowanie silnej kryptografii, która prowadzi do wolności. Matematyka jest odporna na wpływy korpów i rządów, jest ostatnią instancją przed zniewoleniem, który to jest wszechobecny w cyberpunkowym świecie. Poza tym kryptografia to technika, ktora w świecie cyberpunkowym jest mocno zaakcentowana i w powszechnym użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *