Dane EXIF – kolejny rodzaj metadanych

Pisząc o metadanych i zdjęciach nie wspomniałem o kolejnym zagrożeniu – danych EXIF. To kolejny rodzaj metadanych powiązanych z robionymi przez nas zdjęciami, niestety nieusuwalny przez Narzędzia do anonimizacji metadanych.

Dane EXIF (Exchangeable image file format) są obecne w plikach z rozszerzeniem JPG, JPEF, TIF i WAV. Często bez wiedzy samego użytkownika urządzenia z aparatem z kamerą GPS tworzone zdjęcia domyślnie zapisują dokładną lokalizację i datę utworzenia, a także numer ID urządzenia. mcafee-exif

W grudniu 2012 roku w Gwatemali aresztowano Johna McAfee, znanego programistę, twórcę programu antywirusowego. Uciekał z państwa Belize (graniczy z Gwatemalą), gdzie był poszukiwany jako podejrzany w sprawie morderstwa. Magazyn Vice opublikował wywiad z McAfee’m, w którym znalazło się zdjęcie podejrzanego z reporterem Vice’a (obok). Niestety razem ze zdjęciem zapisały się metadane z koordynatami GPS, które ujawniły miejsce pobytu programisty i pozwoliły na złapanie go 2 dni później.

Aby uniknąć tego typu sytuacji wszystkie zdjęcia rób w formacie PNG, ponieważ ten format nie przechowuje danych EXIF. Na stronie http://www.viewexifdata.com/ możesz sprawdzić, czy twoje zdjęcia nie zawierają żadnych danych EXIF. Sprawdzaj, jakie dane zawierają twoje zdjęcia, zanim wrzucisz je do internetu, to pozwoli ci uniknąć przykrych sytuacji. Warto też po to używać Tails, ale mimo to zawsze sprawdzaj każdy plik, bo nigdy nie wiesz czy w przyszłości nie stanie się on materiałem dowodowym przeciwko tobie.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Betelgeuse (@ZuchTomek) pisze:

  Warto dodać, że w danych EXIF zapisuje się również miniatura (thumbnail) oryginalnego zdjęcia.
  Niektóre edytory nie zmieniają tych danych. Czyli można na przykład odsłonić ocenzurowaną treść np. przestępcy z oczami zasłoniętymi prostokątem. Albo jeśli zdjęcie było kadrowane to zobaczymy pełne ujęcie.

  Pozdrawiam

 2. mleco pisze:

  Filmiki wrzucane do sieci też posiadają takie metadane? Jak je ujawnić ??

 3. @kamil pisze:

  usuwają dane całkowicie, czy nie udostepniają użytkownikom? Skąd wiesz, że Mark Zukerek usuwa? Nie zdziwił bym sie, gdyby je archiwizował – ja bym na jego miejscu archiwizował. Dzisiaj EXIF może nie mieć zastosowania(np. komercyjnego), jutro może mieć ogromne.

 4. padaczka pisze:

  @kamil Faktycznie, sciagnalem z FB kilka losowo wybranych zdjec od znajomych w formacie JPG i w zadnym nie bylo EXIF Data.
  Za to psiarnia wiele zdradza o sobie :-p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *