Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (bit – podstawowa jednostka informacji cyfrowej, coin – moneta) jest rodzajem cyfrowej waluty, stworzonej i przechowywanej elektronicznie. Nikt jej nie kontroluje. Bitcoiny nie są drukowane, jak dolary czy euro; są “produkowane” przez wiele osób z całego świata używających komputerów do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.

Co to jest bitcoin i czym różni się od innych rodzajów cyfrowej gotówki?

Bitcoin może być używany do kupowania różnych rzeczy. W tym sensie, jest jak klasyczny dolar, euro lub jen, którymi handel odbywa się także cyfrowo. Ale najważniejszą cechą bitcoin i tym co różni go od typowych pieniędzy jest jego zdecentralizowanie. Żadna instytucja nie kontroluje sieci bitcoin. Daje to wielu ludziom poczucie bezpieczeństwa, oznacza to bowiem, że żaden duży bank, czy też rząd nie może kontrolować ich pieniędzy.

Kto stworzył bitcoin?

Deweloper oprogramowania, Satoshi Nakamoto wymyślił bitcoiny, które były systemem elektronicznej płatności opartym na twierdzeniu matematycznym. Jego ideą było stworzenie waluty niezależnej od władzy centralnej, dającą się błyskawicznie przelać elektronicznie, z niewielkimi opłatami za transakcję.

Ale kto to drukuje?

Nikt. Bitcoiny są tworzone cyfrowo przez wspólnotę ludzi do której każdy może dołączyć. Bitcoiny są „wydobywane” przy użyciu mocy obliczeniowej w rozproszonej sieci. Ta sieć przetwarza także transakcje dokonane przy użyciu bitcoin.

Czy jest limit bitcoins jakie można wydobyć?

Protokół Bitcoin, a właściwie zasady które kierują bitcoin mówią, że jedynie 21 milionów bitcoinów może być stworzonych przez „eksploatujących” zasoby bitcoin. Jednak monety te mogą być równie dobrze podzielone na mniejsze części (najmniejsza dająca się podzielić ilość to jedna stumilionowa bitcoina i jest nazywana „Satoshi” na cześć wynalazcy bitcoin – Satoshi Nakamoto).

Na czym to jest oparte?

Konwencjonalne waluty były oparte na złocie lub srebrze. Teoretycznie, wiedziałeś, że jeśli przekazałeś dolara do banku, mogłeś dostać trochę złota w zamian (jednak nie było tak w praktyce). Bitcoin jest oparty nie na złocie, a na matematyce. Ludzie na całym świecie używają oprogramowania które są oparte na matematycznej formule, aby produkować bitcoiny. Formuła ta jest łatwo dostępna, tak więc każdy może ją sprawdzić. Oprogramowanie jest także otwartym źródłem, co oznacza, że wszyscy mogą je przejrzeć, choćby po to, by upewnić się, że działa jak należy.

Jakie są cechy bitcoins?

Bitcoin ma kilka ważnych cech:

a) Jest zdecentralizowany – sieć nie jest kontrolowana przez jedną centralną władzę. Każda maszyna, która eksploatuje bitcoins i przetwarza transakcje stwarza też część sieci, a wszystkie maszyny działają wspólnie. W teorii oznacza to, że jedna centralna władza nie może majstrować przy polityce pieniężnej i spowodować upadku i załamania się systemu – lub po prostu zadecydować o odebraniu ludziom ich bitcoinów, jak uczynił to Centralny Bank Europejski we wczesnym 2013. I jeśli część sieci z jakiegoś powodu traci połączenie z Internetem, pieniądze nadal są w ciągłym ruchu.

b) Jest łatwy do założenia – zwykłe banki zmuszają cię do pokonywania wielu przeszkód w celu otworzenia konta w banku. Zakładanie rachunku bankowego do płacenia jest kolejnym przeraźliwie skomplikowanym zadaniem i częścią biurokracji. Natomiast adres bitcoin możesz założyć w kilka sekund, bez żadnych pytań i opłat.

c) Jest anonimowy – cóż, poniekąd. Użytkownicy mogą być w posiadaniu wielu adresów bitcoin i nie są one połączone z nazwami, adresami lub innymi informacjami, dzięki którym można zidentyfikować użytkownika. Jednak…

d) Jest kompletnie niewidoczny – bitcoin przechowuje szczegóły każdej jednej transakcji jaka kiedykolwiek miała miejsce w sieci w dużej wersji księgi rachunkowej, zwanej łańcuchami bloków. Łańcuch bloków wie wszystko. Jeśli masz publicznie użyty adres bitcoin, każdy może stwierdzić jak dużo bitcoinów jest przechowywanych na tym adresie. Nie wiedzą jednak, że należy on do ciebie. Można podjąć kroki, aby sprawić by aktywność ludzi w sieci bitcoin stała się mniej oczywista i rzucające się w oczy. Są to m.in. niestosowanie stale tych samych adresów bitcoin i nieprzelewanie dużych ilości bitcoinów jednemu adresowi.

e) Opłaty za transakcję są maleńkie – Twój bank może policzyć sobie nawet £10 za transfer pieniężny za granicę. Bitcoin tego nie robi.

f) Jest szybki – możesz wysłać pieniądze wszędzie i dojdą one w kilka minut, po tym jak sieć bitcoin przetworzy płatność.

g) Jest nieodwracalny – gdy już wyślesz swoje bitcoiny, nie możesz dostać ich z powrotem. Chyba, że odbiorca wyśle ci je.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *