Czy ‘weaponsguy’ z darknetowej Agory to agent FBI?

W związku z ostatnią sprawą Justina Moreiry z Hyannis, USA, który został oskarżony o zakup broni palnej oraz tłumika na darknetowym bazarze, na forach internetowych zawrzało. W internecie pojawiły się akt oskarżenia podejrzanego oraz krótkie śledztwo użytkownika /u/gwern, według którego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że konto „weaponsguy” na darknetowym bazarze Agora należy do przedstawicieli prawa.

Istnieje jasna wskazówka, że zakupu dokonano nie w sklepie jak Armory, ale jednym z DNMs (dark net markets), patrz str. 5-6, w których Moreira narzeka na niedziałanie strony, mając nadzieję, że nie jest to kolejny exit scam, i narzeka, że ma dużo pieniędzy związanych w escrow, mówiąc sprzedawcy, że jeśli chce, może wejść na stronę i to sprawdzić. To ma sens, jeśli mówiliby o Agorze.

EDIT: właściwie myślę, że to pewnie była Agora, a oszukane konto sprzedawcy to ‘weaponsguy’. Kilka powodów:

  1. Agora potwierdza, że konto Moreiry ‘jd497’ jest u nich zarejestrowane
  2. Narzekanie i niepokój o możliwość exit scamu, nawiązujące do częstego niedziałania strony, zgadza się z schematem funkcjonowania Agory, zaś nie ma sensu, jeśli chodziłoby o Evolution (które było znane z niezawodności i szybkiego działania)
  3. Nie znajduję żadnych wyników na bazarze Evolution ani ich forum dla wyszukiwań jd497, Walthers, PPKs, etc.
  4. Poza pistoletem Walther inne przedmioty wymienione jako dostępne przez sprzedawcę to: tłumiki i AR-15; ‘weaponsguy’ sprzedaje i to i to, w tym tłumiki kompatybilne z co najmniej jednym rodzajem pistoletu Walther
  5. ‘weaponsguy’ opisuje na swoim profilu, że wrócił niedawno z „wakacji”, w listopadzie 2014 roku (w oskarżeniu nie występuje żadna data sprzed stycznia 2015 roku), zaś jego feedback pochodzi z okresów: „sprzed 233 dni” i „sprzed 133 dni”; to pasuje to schematu pracy podstawionych sprzedawców (np. Dark Mart na Evolution działał według schematu: kilka miesięcy pracy i powrót do działalności). Wspomina interesujący problem:

„Wracamy z wakacji! Musieliśmy wyprostować pewną starą przykrą sprawę. Kupujący wysłał wiadomość do administratorów potwierdzającą, że wysłaliśmy paczkę.”

Może sprzedawca zaliczył wpadkę i teraz współpracuje z organami ścigania, by odnowić dobre imię podstawionego sprzedawcy?

  1. ‘weaponsguy’ przechwala się, że jest jedynym sprzedawcą broni na Agorze, który nie wymaga FE, akceptuje escrow; Moreira narzeka, że całe pieniądze utknęły w escrow
  2. ‘weaponsguy’ wysyła paczki z USA; według oskarżenia i trackingu USPS podstawiona paczka z bronią została wysłana z USA (a dokładnie z Montany)
  3. ‘weaponsguy’ otrzymał zamówienie od ‘JD’ o wartości 9.76638799 BTC, które musi być dość nowe; chociaż 9.7 BTC to więcej, niż cytowana kwota 8.75 BTC, to interesujące i warte odnotowania, że dokładne zamówienie jd497 ulegało zmianom (ostatecznie miało stanąć na PPK/S i tłumiku Ciener, str. 6), więc różnica może wynikać z fluktuacji ceny bitcoina, dodatkowych wydatków, albo po prostu jd497 miał wcześniej zdeponowane już 1 BTC.

Chociaż nie wynika z tego nic na 100%… być może zamówienie zostało złożone na zasadzie ‘private listing’ („zamówienia na zamówienie”) lub po prostu dogadane nieformalnie, przez prywatne wiadomości, ponieważ ‘weaponsguy’ podkreśla w swoich sprzedażach, że może załatwić wszystko dla konkretnego kupującego. Ponieważ ‘weaponsguy’ jest aktywnym sprzedawcą, admini Agory powinni być jeszcze bardziej zainteresowani sprawą i wykryciem konta należącego do przedstawicieli prawa, więc można ich zapytać, czy ‘jd497’ zamawiał od ‘weaponsguy’ w marcu – jeśli tak, wszystko się zgadza i stanowi to dowód, że ‘weaponsguy’ jest kontem kontrolowanym przez FBI/ATF, a interpretacja jest prawdziwa.

Czekamy na rozwój sprawy i ewentualne odpowiedzi ze strony Agory. Warto wspomnieć, że do administracji reddit wpłynęło niedawno wezwanie sądowe o ujawnienie danych użytkownika gwern. Czyżby ktoś chciał dać mu coś do zrozumienia ..?


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *