Czy nowe Ethereum to dalej kryptowaluta?

The DAO – zdecentralizowana autonomiczna organizacja była największym crowdfundingowym przedsięwzięciem w świecie kryptowalut i prawdopodobnie największym w ogóle. Niestety, coś poszło nie tak i sprytny informatyk dzięki DAO stał się posiadaczem sporej liczby etherów, która w przyszłości dawała mu duży wpływ na losy całego projektu.

Błędnie tego człowieka określa się mianem złodzieja. Złodziej to człowiek, który pozbawia innych środków wbrew przepisom prawa. Sprawa z kryptowalutami ma się tak, że możesz robić z nimi wszystko, na co pozwala ci otwarto-źródłowy kod. Tak też zrobił sprawca całego zamieszania. Nie spodobało się to twórcom projektu, których władza nad etherem w oczywisty sposób została ograniczona i wprowadzili dosyć znaczące zmiany w kodzie źródłowym ethereum, określane mianem hard-fork “unieważniając” tym samym ethery, które zdobyto dzięki DAO. Od tego momentu mamy nowe ethereum, nad którym pieczę sprawują jego pierwotni twórcy i ethereum classic, czyli to przed zmianami w kodzie.

W tym miejscu warto przypomnieć sobie definicję kryptowaluty ze słownika oxfordzkiego:

„Cyfrowa waluta, w której do regulacji powstawania nowych jednostek waluty
i weryfikacji transferu środków użyte są techniki kryptograficzne, działa niezależnie od centralnego banku.”

Działa niezależnie od centralnego banku – samowola twórców ethereum przy wprowadzeniu hard fork złamała podstawową zasadę niezależności, więc jak można nadal ufać temu projektowi? Czy definicja kryptowaluty jest dalej spełniona? Jeśli któryś z użytkowników ether zdobędzie na tyle dużo żetonów, że zagrozi władzy twórców, to ci z pewnością nie zawahają się wprowadzić kolejnego hard-fork, obniżając tym samym wartość poprzedniej wersji. To, czego dopuścili się twórcy ethereum to czyste świętokradztwo i zbezczeszczenie idei leżących u podstaw kryptowalut.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Zdzich pisze:

    “czyste świętokradztwo” – w tym miejscu warto przypomnieć sobie definicję świętokradztwa ze słownika oxfordzkiego:
    “Naruszenie lub nadużycie tego, co jest traktowane jako święte”
    Proszę o podanie linku źródłowego pod którym opisana jest świętość idei leżących u podstaw kryptowalut.

  2. Adrian pisze:

    Następny hard-fork czy nie może pozbawi waluty kilka osób, ale najważniejsze że oni sami sobie tym robią krzywdę, bo widząc takie akcje, nie mam ochoty ani posiadać ich portfela, ani o nich pisać. Nie sądzisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *