Czemu ludzie zaczynają interesować się kryptografią?

Istnieje kilka głównych przyczyn, dla których ludzie zaczynają interesować się kryptografią i bezpieczną komunikacją. Bodźce, które ich do tego pchają mogą być natury osobistej lub zawodowej.

Główną grupą osób, która korzysta z technik kryptograficznych są ci, którzy zostali do tego zmuszeni przez pracę. Grupa ta jest szeroko reprezentowana przez pracowników korporacyjnych z naciskiem na bankowość i IT, ważni urzędnicy państwowi, a także organizacje państwowe od których zależy bezpieczeństwo państwa. Motywy dla których zależy im na poufnym przekazie informacji to ochrona swoich tajemnic a także naszych danych osobowych. Ochrona informacji i ich bezpieczne przekazywanie przekłada się bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie danej firmy, organizacji czy też instytucji, a także jest nieodłącznym elementem budowania zaufania w relacji z klientem, petentem lub obywatelem.

Ciekawym zagadnieniem jest stosowanie technik kryptograficznych przez osoby prywatne. Jest to niewątpliwie wyrazem dużej dojrzałości i świadomości  tych osób. Część z nich jest po prostu przezorna i bez szczególnej motywacji zaczęła dbać o swoją prywatność. Jednakże podejrzewam, że dla wielu osób STRACH był głównym motywem do zastosowania kryptografii. Strach przed tym aby prywatne informacje nie dostały się w niepowołane ręce i nie zostały wykorzystane przeciwko nam. To co mówił Snowden już od dawna wiele osób podejrzewało, jednakże nikt tak otwarcie o tym nie mówił. Po szumie jaki pojawił się wokół jego osoby zainteresowanie technologiami kryptograficznymi bez wątpienia wzrosło. Na “Snowdenowskiej” fali wyrosły lub przeżyły swój renesans takie projekty jak: BlackPhone, Tails, CryptoCat, DarkWallet, Darkleaks, PGP i kilka innych.

Projekt Kryptopolonia.info jest też w pewnym stopniu motywowany strachem przed tym, że kiedyś nasza prywatność może zostać nam całkowicie odebrana.  Zgadzamy się z manifestem cypherpunkowym i staramy się propagować jego idee w polskim społeczeństwie. Prywatność daje prawo do wybiórczego odkrywania siebie przed światem i ta wybiórczość jest nieodłącznym elementem wolności.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *