CryptoCat – zaszyfruj swoje rozmowy online

W moim osobistym rankingu komunikatorów internetowych CryptoCat zajmuje pierwsze miejsce. Nie tylko dlatego, że zapewnia szyfrowanie rozmów na bardzo wysokim poziomie, ale jego używanie sprawia mi wiele radości. Program jeśli chodzi o oprawę audio-wizualną nawiązuje do epoki bitowej Atari i Pegazusa. Przywodzi mi na myśl moje pierwsze kontakty z komputerami.cryptocat

Pod tą otoczką z ubiegłego wieku kryje się silnik kryptograficzny na wysokim poziomie. Na początku istnienia projektu były oczywiście pewne problemy, które zostały naprawione czyniąc dziś CryptoCat jednym z najlepszych komunikatorów. W czerwcu 2014 roku zajął pierwsze miejsce w badaniu  PSW Group dotyczącym bezpieczeństwa i użyteczności oprogramowania do szyfrowania wiadomości. W listopadzie tego samego roku otrzymał najlepszy wynik w rankingu na “bezpieczne wiadmości” od Electronic Frontier Foundation.

CryptoCat wykorzystuje protokół kryptograficzny OTR, który również jest stosowany w TextSecure. Serwer na, którym chodzi, nie przechowuje żadnych danych, a jedynie je przekierowuje. Autorzy projektu publikują pliki konfiguracyjne serwera i instrukcje tak, aby inni mogli samodzielnie skonfigurować swój własny serwer z CryptoCatem. Aplikacja działa na zasadzie czatu internetowego. Jest okno przeznaczone do ogólnej dyskusji, gdzie każdy z uczestników czatu może się wypowiedzieć i być przeczytanym przez innych. Jest też możliwość rozmowy prywatnej, gdzie wiadomości są widoczne tylko dla dwóch stron konwersacji.

Aplikacja działa na firefox, opera i safari. Można ją pobrać ze strony projektu, dodatków firefoxa, sklepu appla, rozszerzeń opery etc. Działa w wyszukiwarce internetowej. Oprócz wymiany wiadomości, można przy pomocy niej przesyłać pliki, a także połączyć ze swoim kontem na Facebook.

Służby specjalne za bardzo nie lubią tego oprogramowania. Glenn Greenwald wykorzystał aplikację do komunikacji ze Snowdenem, gdy ten przebywał w Hong Kongu. W Iranie jest zakaz używania tego komunikatora. Niedawno serwery CryptoCat padły ofiarą ataku DDoS. Podejrzewane są amerykańskie i brytyjskie służby specjalne.

Na razie twórcy projektu dzielnie znoszą rządową presję na ich projekt i dalej go rozwijają. A kryptopolonia zachęca do przejścia na ten system komunikacyjny. Jest to najlepszy przykład tego w jakim kierunku powinny zmierzać aplikacje kryptograficzne dla mas.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

 1. wolf pisze:

  a zna ktoś komunikator unseen.is? warto z niego korzystać?

 2. Kor pisze:

  A co powiesz na threemę?
  I z innej beczki, czy mógłbyś dodać wtyczkę twittera do szybkiego linkowania Twoich wpisów?

  • kryptopolonia pisze:

   Sam nie używałem, ale wygląda na dobry komunikator. Na pewno projektowi sprzyja otwarty kod użyty do szyfrowania.
   Postaram się poszukać czegoś żeby być bardziej social ;-)

 3. Kor pisze:

  Z tego co wiem , to threema jest zamkniętym projektem, dlatego pytam. Gość niby zaufany, ale różnie z tym bywa.

 4. mt_one pisze:

  Panowie, jak tego używać ? zainstalowałem dodatek do Firefoxa i co dalej ? Szukałem w sieci ale nic z tego.

  • nalka pisze:

   Wchodzisz w firefoxie w Narzedzia i wybierasz CryptoCat.
   Wpisujesz pseudonim i nazwe konwersacji, ktora podajesz znajomemu.
   Kiedy jestescie na tym samym chacie mozecie prowadzic rozmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *