Co posiadam posiadając kryptowaluty?

Czy mogę posiadać bitcoina albo jakąś inną kryptowalutę? 
Nie. Bitcoin jest dobrem wspólnym, jest rozproszoną bazą danych, gdzie jedynie przechowuje się informacje. Strukturą danych na której oparty jest bitcoin jest blockchain.
Jakiego rodzaju są to informacje? 
Informacje te dotyczą przypisania wartości liczbowej (bitcoinów) do jakiegoś ciągu znaków (adresów BTC).
Mogę posiadać adres?
Nie posiadasz adresu. Jedyne co tak naprawdę posiadasz to wiedzę. W tym przypadku jest to duża liczba pierwsza. Liczba ta jest tzw. kluczem prywatnym (czytaj kryptografia asymetryczna). Z każdego klucza prywatnego dzięki matematyce można wyprowadzić adres BTC. Droga z adresu do klucza prywatnego nie jest możliwa. Klucz prywatny upoważnia jego posiadacza do pewnej zmiany w blockchainie – przeniesienia całej lub tylko części wartości liczbowej przypisanej do Twojego adresu(ów) na inny adres(y).
Więc do czego najlepiej przyrównać posiadanie BTC?
Do posiadania prawa intelektualnej własności. W polsce traktuje się kryptowaluty jako posiadanie praw majątkowych. Tak jak artysta-malarz posiada prawo do czerpania pieniędzy z malowania i sprzedaży obrazów, tak właściciel klucza prywatnego posiada prawo do czerpania pieniędzy z przenoszenia wartości z jego adresu na czyjś inny. Podobnie ma się rzecz z kupowaniem. Malarzowi wedle uznania płacimy za jego dzieło, a posiadaczowi klucza za przepisanie wartości z jego adresu na inny np ten, który wywodzi się z naszego klucza prywatnego.
To czym jest kradzież BTC?
Kradzież BTC to w rzeczywistości kilka różnych problemów:
– uzyskanie nieautoryzowanego (mówiąc delikatnie) dostępu do klucza prywatnego i zmiana wartości przypisanej do adresu na inny będący poza zasięgiem „ofiary”.
– nakłonienie kogoś podstępem by dokonał zmiany wartości ze swojego adresu na rzecz adresu „złodzieja”
– fizyczna kradzież nośnika na którym są klucze prywatne, np. kartki z seed, platikowej karty,
– pozbawienie ofiary w sposób fizyczny (kradzież nośnika danych) lub wirtualny (np usunięcie pliku) dostępu do jego klucza prywatnego.
To co to jest aktualny kurs BTC?
Aktualny kurs BTC to nic innego jak cena wyrażona w tradycyjnej walucie jaką się płaci za przepisanie 1 BTC z adresu „sprzedającego” na adres „kupującego”.  Przypomina to bardzo przeniesienia prawa własności do obrazu od malarza na rzecz kolekcjonera sztuki. Kurs ten jest wynikiem konsensusu społeczności. Sama jednostka bitcoin nie ma żadnej wartości pieniężnej. To tylko zapis w księdze bitcoinowej. Wartość pieniężną ma prawo posiadaczy klucza do zmian w tym zapisie.
Czym jest wymiana BTC na inne kryptowaluty?
To tak jak gdyby malarze spotkali się na rynku i każdy z nich uważał, że zarobi więcej na dziele kolegi. Wymieniają się obrazami i każdy idzie do domu zadowolony, że sprzeda obraz drożej niż ten namalowany przez siebie. Jednak dopóki nie osiągnie przychodu z tytułu sprzedaży obrazu, to tak naprawdę nie wie czy zrobił dobry interes.  W świecie kryptowalut wymienia się prawa do zapisów w blockchainach  różnych kryptowalut, w nadziei , że w przyszłości pobierze się większą opłatę za dokonanie zapisu w innym blockchainie.
Co na to urząd skarbowy?
Skarbówka traktuje to jak prawa majątkowe. W istocie rzeczy jest to sprzedaż prawa do zmian w blockchainie o określonej wartości liczbowej. W przeciwieństwie do handlu obrazami, nie płaci się od sprzedaży BTC podatku VAT.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. gosc pisze:

    bitcoin to dobro wspulne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *