Bitcoin od czego zacząć? Otrzymywanie i wysyłanie BTC.

Jeśli zainstalowałeś portfel electrum to na pulpicie lub w menu windowsa będzie się znajdowała ikona prowadząca do programu:electrwo1Klikamy w powyższą ikonę. Jeśli jeszcze nie zrobiłeś żadnej transakcji to Twoim oczom ukaże się okno portfela z czystą historią:

electrwo2

Otrzymywanie BTC

Celem otrzymania BTC na nasze konto, wchodzimy do zakładki “Addresses/Adresy” i wybieramy któryś z dostępnych adresów. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybrany przez nas adres wyświetli się menu, w którym interesują nas dwie pozycje: “Copy to clipboard (Kopiuj do schowka)” i “Request Payment (przyjmij wpłatę)”:electrwo3

Jeśli chcemy otrzymać BTC od kogoś kogo nie ma w pobliżu to kopiujemy adres do schowka przy pomocy “Copy to clipboard“, wklejamy go do maila lub komunikatora internetowego i wysyłamy zainteresowanej osobie.

Jeśli osoba która ma nam przelać BTC jest obok nas i ma w telefonie/tablecie zainstalowany portfel BTC to klikając w “Request Payment (przyjmij wpłatę)” wygenerujemy QR- Code dla tej osoby:

electrwo4W QR-Code jest adres BTC, który skanuje się do portfela/tabletu. Dodatkowo możemy ustalić liczbę BTC jakiej żądamy i termin płatności.

Cała filozofia otrzymywania BTC ogranicza się do poinformowania płatnika o tym na jaki adres chcemy otrzymać środki.

Wysyłanie BTC

Gdy już otrzymaliśmy BTC, możemy je wysłać na inny adres np. płacąc komuś za towar lub wspierając jakiś istotny projekt. Stan naszych BTC widzimy zawsze w lewym dolnym rogu ekranu. W zakładce “Addresses/Adresy” możemy sprawdzić ile BTC jest przypisanych do konkretnego adresu. My otrzymaliśmy 0.01 BTC:

electrwo5Chcemy teraz przelać BTC żeby wspomóc projekt TOR:

Zrzut ekranu z 2016-07-15 19_49_17Wspomożemy go kwotą 5 dolarów. Więc wpisujemy w odpowiednie miejsce 5 dolców i klikamy “bitcoin Donate Now“. Otworzy się nam okno jakie często się spotyka dokonując płatności online w BTC:

electrwo6Widzimy na nim:

 • kwotę BTC do przelania (0.007553)
 • adres na który trzeba przelać BTC
 • QR-code dla użytkowników smartfonów i tabletów
 • pod QR-code kurs bitcoina
 • czas jaki nam pozostał do dokonania tranzakcji
 • jest też niebieski przycisk “otwórz w portfelu”. Jeśli w niego klikniemy to powinien się nam otworzyć portfel electrum wypełniony wszystkimi danymi niezbędnymi do przelewu. My jednak nie klikamy w ten przycisk i w celach dydaktycznych kopiujemy kwotę BTC i adres ręcznie do naszego portfela.

W portfelu w zakładce “Send/Wyślij” wypełniamy pola “Pay to/ Odbiorca” adresem na który trzeba wysłać BTC i “Amount/kwota” ilością BTC jakie chcemy posłać. Opcjonalnie można wypełnić pole “Description/Opis“. Po wypełnieniu wygląda to tak:

electrwo7Klikamy przycisk “Send/Wyślij“. Zostaniemy poproszeni o wpisanie hasła, które ustaliliśmy zakładając nasz portfel:

electrwo8Klikamy “Ok” i jeśli wszystko pójdzie dobrze to powinien nam wyskoczyć następujący komunikat:

electrwo9Klikamy “Ok” i teraz możemy sprawdzić historię naszego portfela. Są już tam dwie transakcje:

electrwo10Raz otrzymaliśmy BTC i raz je wydaliśmy.

Gratulacje!!! Właśnie opanowałeś przyjmowanie płatności w BTC i dokonywanie płatności w BTC.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Dziadek Tomisław pisze:

  Fajnie, że robicie takie tutoriale. Myślę, że wiele osób nie korzysta z BTC, bo nawet nie ma pojęcia gdzie zacząć.
  WINCYJ! :)

 2. wqpo pisze:

  Super oby więcej takich artykułów! Czekam na poradnik jak nabywać btc bez nadmiernego chwalenia się swoimi danymi ;)

 3. K. pisze:

  A co jeśli zgubimy portfel? czyli np. nasz telefon…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *