Bitcoin – od czego zacząć? Instalacja portfela electrum.

Skoro tu trafiłeś, to zastanawiasz się jak rozpocząć swoją przygodę z Bitcoin. Serię artykułów czym jest BTC można znaleźć na łamach naszej strony. Zanim kupisz swoje pierwsze BTC warto na komputerze zainstalować bitcoinowy portfel. Zestawienie najważniejszych portfeli znajdziemy na stronie projektu. My najbardziej polecamy portfel electrum. Za naszym wyborem przemawia kilka argumentów:

  • jest to tzw. lekki portfel i zajmuje niewiele miejsca na naszym komputerze. Jest to szczególnie istotne gdy dysponujemy ograniczonymi zasobami
  • jest to tzw. portfel deterministyczny. Dostęp do środków na naszym koncie możemy uzyskać z dowolnego miejsca na ziemi dzięki tzw. seed, czyli 13 słowom z języka angielskiego i aplikacji electrum
  • można go zainstalować na wielu systemach operacyjnych (windows, linux, android, OSX)
  • system operacyjny Tails ma zainstalowany portfel w standardowym zestawie aplikacji
  • jest prosty i intuicyjny w użyciu
  • inne projekty takie jak litecoin czy DASH też mają swoje portfele electrum, które są bliźniaczo podobne w obsłudze

Aplikację ściągamy ze strony projektu. W naszym przykładzie ściągnęliśmy Windows Installer.

electr1

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego, klikamy w niego i rozpoczynamy instalację. Program domyślnie będzie się instalował w folderze Program Files (x86)\Electrum :

electr2Klikamy “install – instaluj” i po chwili program będzie zainstalowany na naszym komputerze:

electr3

Klikamy “Close – Zamknij”. Po zainstalowaniu na pulpicie komputera powinien być widoczny skrót do  electrum. Klikamy w niego, naszym oczom ukaże się okno, które służy do stworzenia nowego portfela lub odzyskania portfela z seed. My wybieramy domyślne ustawienia, czyli “Create a new wallet” – stwórz nowy portfel – i “Standard wallet” – portfel standardowy. Wygląda to tak:

electr4Przed kliknięciem przycisku “Next” naszykuj sobie kartkę i długopis. Masz? Więc kliknij “Next”. Twoim oczom ukaże się okno wraz z seed’em:

electr5W omawianym przykładzie seed stanowi 13 słów z języka angielskiego. Każdy u siebie na komputerze będzie miał innego seed’a. U nas jest to: mixture online jelly coast helmet mention divorce expire bid install stem grass absent. Zapisz go sobie na kartce i trzymaj w bezpiecznym miejscu. Jest to gwarantem, że w razie utraty komputera/tableta/telefonu odzyskasz swoje środki. Nigdy nikomu nie ujawniaj swojego seed. Po kliknięciu przycisku “Next” zostaniemy poproszeni o przepisanie naszego seed’a, którego przed chwilą zapisaliśmy:

electr6 electr7

Klikamy “Next”. Tym razem program będzie chciał żebyśmy ustalili hasło. To hasło będziemy musieli podawać później celem dokonania transakcji lub dostania się do kluczy prywatnych.

electr8Rekomendujemy użyć silnego hasła, tak żeby w polu “Password Strength:” była wartość Strong. Po kliknięciu przycisku “Next” pojawi się ostatnie pole, gdzie wybieramy wartość “Auto connect”:

electr9

Klikamy “Next” i wreszcie nasz portfel jest gotowy do użycia! Portfel jest otwarty na zakładce Historia, w której teraz nie ma żadnych transakcji i jest czyste pole:electr10Nasze adresy BTC na które możemy przyjmować płatności i z których można wysyłać bitcoiny znajdują się w zakładce Address:

electr11Jak obsługiwać portfel dowiemy się w kolejnych artykułach na kryptopoloni.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *