Bezpieczeństwo Bitcoin – słów kilka

Bezpieczeństwo to temat rzeka. Nie istnieje jedno magiczne rozwiązanie które rozwiąże wszystkie nasze problemy związane z bezpieczeństwem. Na łamach kryptopolonii już kilka razy pisaliśmy o różnych aspektach bezpieczeństwa BTC:

Technologia sama w sobie jest bardzo bezpieczna. Kryptografia kryjąca się za BTC jest niemalże nie do złamania przy współczesnej mocy obliczeniowej komputerów. Nawet wprowadzenie komputerów kwantowych niewiele zmieni w tej materii. Najsłabszym ogniwem w świecie BTC są miejsca, gdzie wymienia się bitcoiny na waluty tradycyjne i bitcoiny na towar. Zawsze istnieje groźba utraty naszych BTC, jeśli powierzymy je trzeciemu podmiotowi. Dlatego w przypadku dokonywania jakichkolwiek wymian należy korzystać z Multisignature i jeśli to możliwe dokonywać transakcji z osobami z pozytywną reputacją. Jednak podobne rzeczy mają też miejsce w świecie tradycyjnych finansów i tradycyjnych marketów online. W dalszej części artykułu skupimy się na aspektach bezpieczeństwa dotyczących tylko i wyłącznie BTC.

Decentralizacja. Główną zaletą bitcoina jest jego decentralizacja i niezależność od banków i rządów. Znaczy to, że żaden urzędnik, polityk, bankier nie może dodrukować bitcoinów i tym samym manipulować jego kursem. Nikt również bez Twojej zgody nie jest w stanie zająć Twoich BTC, ba! Nikt nawet nie musi wiedzieć, że jesteś bitcoinowym milionerem. Wszystkie ważne decyzje dotyczące protokołu bitcoina są podejmowane na zasadach czysto demokratycznych i żadna skorumpowana osoba nie podejmie decyzji za całą społeczność. Z punktu widzenia odporności na korupcję i zachłanność władz btc jest bardzo bezpieczny.

Nieodwracalność. Transakcje BTC są nieodwracalne. Nie można już cofnąć raz wysłanych środków. To dobrze i źle. Z jednej strony jeśli jesteś uczciwym sprzedawcą, to klient nie ma możliwości cofnięcia przelewu. Z drugiej strony jeśli pomylisz adres btc, przelejesz btc oszustowi lub ktoś przejmie kontrolę nad Twoim kontem, to prawdopodobnie nigdy nie odzyskasz swoich środków. Dlatego trzeba bardzo uważać komu i na jaki adres przelewa się swoje środki.

Łańcuch bloków. Wszystkie transakcje są zapisane w księdze rachunkowej zwanej łańcuchem bloków. Księga ta jest udostępniona publicznie. Żadnej transakcji nie da się podrobić, nie da się podrobić btc lub wygenerować nowych btc. Zapis w blockchain nie niesie ze sobą praktycznie żadnych informacji na temat właściciela konta. Jedyną demaskującą informacją jest adres IP pełnego portfela, z którego zainicjowano transakcję. Więc jeśli poczynisz odpowiednie zabiegi, żeby zamaskować IP i nie przyznasz się nikomu, że jesteś właścicielem adresu BTC, to publiczny łańcuch bloków zapewni Tobie dużą prywatność przy pełnej przejrzystości przelewów. Dzięki łańcuchowi bloków zostają zachowane postulaty manifestu cypherpunkowego.

Portfel online. To najbardziej niebezpieczna forma portfela. Nie zaleca się stosowania tego typu portfelów. Są one narażone na wiele typów ataków. Atak na serwer, atak na nasz komputer, atak typu mitm.

Portfel na komputerze. To znacznie bardziej bezpieczna forma portfela niż portfel online. Podstawową metodą ataku na ten portfel jest kradzież pliku w którym przechowujemy klucze. Do obrony stosuje się te same metody, jakie służą obronie ważnych danych na naszym komputerze (szyfrowanie, zabezpieczanie się przed programami typy trojan, keylogger itp.) Omówienie portfeli znajduje się na stronie projektu bitcoin.

Portfel na telefonie. To forma portfela, przed którą jest duża przyszłość. Dzięki temu portfelowi możliwe są płatności w sklepach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku karty kredytowej. Jednakże telefon jest urządzeniem podłączonym do internetu i ryzyko utraty klucza prywatnego jest podobne, jak w przypadku portfela na komputerze, a nawet większe, gdyż na telefonie nie można zaimplementować takich zabezpieczeń, jak w komputerze.

Portfel fizyczny. Uchodzi za najbezpieczniejszą formę portfela BTC. Najczęściej jest to para kluczy wraz z adresem na wydrukowanej kartce papieru. Tak przechowywany klucz jest odcięty od internetu. Jego bezpieczeństwo zależy od tego, jak dobrze go ukryjesz.

Dywersyfikacja. Wiele osób swoje BTC przechowuje w jednym portfelu. Tracąc klucz(e) z tego portfela tracimy wtedy wszystkie swoje środki. BTC należy przechowywać na różnych rodzajach nośników w różnych miejscach. Utrata klucza(y) z jednego portfela wiąże się wtedy z utratą części środków, a nie wszystkich.

Multi-sig. Jeśli tylko to możliwe do płatności należy wykorzystywać Multi-sig.

Graj z głową. BTC to świetne narzędzie dla spekulantów. Jeśli traktujesz go jako inwestycję, to jest to bardzo ryzykowne. Jeśli w to inwestujesz to musisz się liczyć z utratą swoich środków.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *