Aresztowania dilerów z DarkNet

Niedawno w krótkim czasie w kilku państwach aresztowano sprzedawców powiązanych z narkotykowym podziemiem internetowym. W Norwegii aresztowano 4 sprzedawców działających pod jednym pseudonimem, którzy wyhodowaną przez siebie marihuanę sprzedawali na darknetowych marketach. Wg prasowej informacji ich obroty były rzędu milionów norweskich koron. Nie wspomniano o którego vendora chodzi.

Obok, bo w Szwecji policja zasadziła się na Alexandrusa. Był to sprzedawca z Agory, Evolution i Flugsvamp. Sprzedawca zaś w rzeczywistości okazał się dobrze zorganizowaną grupą 8 osób. Razem przeprowadzili co najmniej 4500 transakcji od 2012 roku. Trudnili się sprzedażą marihuany i haszyszu.

Teraz dwie sprawy z Holandii. Jedna dotyczy sprzedawców z Agory, Evolution i SilkRoad. Są  to HollandOnline, Lowlands, AlbertHeijn, TheHeineken i AmsterdamUnited. Informacje prasowe można znaleźć na stronie holenderskiej prokuratury. Podejrzewani są o wprowadzenie do obrotu wielu kilogramów MDMA. Przeciwko nim było prowadzone szeroko zakrojone śledztwo na międzynarodową skalę.

Druga holenderska informacja dotyczy założyciela marketu Utopia. Został skazany na 2 lata więzienia i grzywnę 15 000 Euro. No i jak to brzmi w porównaniu z wyrokiem Ulbrichta? Chce się rzec: Nie ma sprawiedliwości na tym świecie.

I co z tego wynika?

Niestety w doniesieniach prasowych brakuje informacji to w jaki sposób zdemaskowano sprzedawców. Policja zaczęła zdawać sobie z tego sprawę, że trzeba rozpocząć polowanie na darknetowych sprzedawców. Gwarantem istnienia marketów są przede wszystkim oni. Co z tego, że zostaje zdjęty jeden market, skoro na jego miejsce czeka już kilku następców zasilonych zastępami sprzedawców i ich klientów z poprzedniego marketu. W przypadku hydry odcięcie głowy nic nie daje, skoro ciało pozostaje cały czas nienaruszone.

Można zauważyć, że osoby będące pojedynczymi jednostkami zostają wypierane przez grupy osób stanowiących specyficzne mikroprzedsiębiorstwa działające w narkobiznesie. Czy te mikro przedsiębiorstwa przekształcą się kiedyś w narkokorporacje? Wiele wskazuje na to, że tak. Diler –> przedsiębiorstwo –> korporacja . Jeśli policja dalej nie będzie sobie radzić z tym zjawiskiem, to spuścizna Ulbrichta przerośnie jego najśmielsze oczekiwania.


Krypto Polak

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. troliszcze pisze:

    USA ma gorszy system prawny od chińskiego. Tam wolność i sprawiedliwość jest tylko dla bogatych z koneksjami. Reszta to niewolnicy systemu.

    Wygląda na to, że policja ma sposób na Tora. Przykładem jest właśnie wyłapywanie “wielorybów”, Jest to świetny wyznacznik tego, czy coś jest dziurawe i możliwe poznanie tożsamości vendorów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *