7 Największych Kryptoskandali 2014 Roku

Chociaż nastał rok 2015, niektórzy mogliby uznać że bitcoin był wciąż na ‘Dzikim Zachodzie’ podczas minionego roku. Podczas gdy łatwo jest docenić wiele najlepszych cech bitcoina – jest technologią tanią, szybką i na której można polegać, by wymienić kilka z nich – trudniej jest ignorować fakt, iż bitcoin był także związany z mniej pożądanymi sferami życia – jak przestępczość i skandale.

Ponieważ przypadki różnego użytku cyfrowej waluty są odkrywane każdego dnia, a rządy państw przyjmują odmienne strategie podejścia do destrukcyjnego wpływu technologii, jest nieuniknione, że wydarzy się coś złego. Bitcoin cały czas jest w końcu w trakcie rozwoju.

Niestety nieuniknione jest, że w każdym przemyśle, w każdym kraju, pojawią się złe postaci, które operując w sektorze o niejednoznacznym statusie prawnym jak bitcoin, mogą doprowadzić do przykrego rozwoju wypadków.

Czy jest to bankructwo, zarzuty o defraudacji czy starcia z rządem, firmy i osoby fizyczne w przemyśle bitcoina stawiły czoła różnego rodzaju skandalom w 2014 roku. W nadchodzącym nowym roku możemy mieć nadzieję, że społeczeństwo wyciągnie wnioski z błędów tych osób. W tym celu przyjrzyjmy się siedmiu największym kryptoskandalom roku 2014:

  1. Bankructwo Mt Goxcrypto-scandals-2014-02

2014 rok rozpoczął się wielkim ciosem dla bitcoina – już pierwsze miesiące zapowiadały upadek Mt Gox, kiedyś największej giełdy bitcoin.

W styczniu i lutym użytkownicy zgłaszali problemy z wypłacaniem pieniędzy ze swoich kont na Mt Gox, a nie minęło wiele czasu, nim dyrektor naczelny japońskiej giełdy Mark Karpeles zaczął być celem kontroli z powodu tego, co wielu miało za kiepskie zarządzanie giełdą. Giełda jednak ogłosiła bankructwo w kwietniu po przyznaniu się, że utraciła bitcoiny ponad 700 000 swoich użytkowników. Można powiedzieć, że wpływ upadku Mt Gox jest odczuwalny w przemyśle do dziś.

  1. Nadchodzący proces Rossa Ulbrichta crypto-scandals-2014-03

Jedną z najgłośniejszych historii dotyczących bitcoina w 2013 roku było zamknięcie przez FBI marketu Silk Road w październiku 2013 roku. Po przejęciu strony Ross Ulbricht został zidentyfikowany przez przedstawicieli prawa jako operator Silk Road.

W rezultacie dochodzenia FBI Ulbricht został aresztowany i oskarżony o liczne przestępstwa, wliczając w to pranie brudnych pieniędzy i udział w handlu kontrolowanymi substancjami. Ulbricht został oskarżony w lutym 2014 roku i grozi mu dożywocie, oczekuje zaś na proces, który został przesunięty do następnego miesiąca. Ulbricht, choć przebywa w więzieniu przez cały rok, nadal ma wpływ na przemysł bitcoin: rząd USA sprzedał niedawno 50 000 jego prywatnych bitcoinów na publicznej aukcji.

  1. Neo & Bee załamuje się pod wpływem oskarżeń o defraudacjęcrypto-scandals-2014-04

Gdy porażka Mt Gox spowodowała napięcia w lutym, ulokowana na Cyprze firma Neo & Bee ogłosiła obietnicę bycia pierwszym portalem przypominającym bank do kupowania i sprzedawania bitcoinów.

Niedługo po starcie sprawy przyjęły nieprzyjemny obrót. Firma zawiesiła handel udziałami u końca marca, a mniej niż dwa tygodnie późnej cypryjski rząd wydał nakaz aresztowania dyrektora Neo & Bee, Danny’ego Brewstera. Późniejsze oświadczenia pracowników Neo & Bee potwierdziły sceptycyzm oraz zarzuty o defraudacji. Wygląda też na to, że Brewster pozostaje nadal nieuchwytny.

  1. Publiczne aresztowanie Charlie Shreema i skazanie na 2 lata więzienia crypto-scandals-2014-05

Shrem został zatrzymany przez przedstawicieli prawa w styczniu na lotnisku w Nowym Yorku, gdy wracał z podróży biznesowej. Został następnie oskarżony o pranie pieniędzy przez przekazywanie bitcoinów użytkownikom Silk Road i został umieszczony w całodobowym areszcie domowym do późnego maja.

Później przepadło na rzecz rządu prawe milion dolarów Shrema, który podobno miał nadzieję na uwolnienie w ramach przyznania do winy. W tym samym tygodniu Shrem stawił się w sądzie, gdzie został skazany na dwa lata więzienia po przyznaniu się do pomagania w przestępczej działalności transferu nielegalnych pieniędzy.

  1. Zamknięcie Moolah po oskarżeniach dyrektora o defraudację crypto-scandals-2014-06

Ponowne uruchomienie giełdy altcoin MintPal w październiku, związane z licznymi problemami technicznymi i skargami użytkowników, mogło być wstępem do jednego z największych kryptoskandali 2014 roku.

Kilka tygodni po uruchomieniu, Moolah – właściciel MintPal, znalazł się pod ostrzałem zarzutów kradzieży i defraudacji. Pracownicy MintPal zagrozili nawet podjęciem prawnych działań przeciwko dyrektorowi Moolah, Alexowi Greenowi (na zdjęciu), by odzyskać utracone fundusze, oszacowane na 4 000 BTC. Od tej pory Moolah ogłosił nadchodzące bankructwo.

  1. Fundacja Bitcoin wobec dużych zmian przywództwa crypto-scandals-2014-07

Fundacja Bitcoin jest jedną z najbardziej wysokoprofilowych organizacji w świecie bitcoin. Jako że jej celem było jednogłośne popieranie bitcoina, jest też jedną z organizacji najbardziej lustrowanych.

Po tym jak członkowie rady Mark Karpeles i Charlie Shrem zrezygnowali z pełnionych ról w Fundacji (wskutek opisanych wcześniej skandali), rozpoczęło się publiczne głosowanie celem wyłonienia nowych członków rady. Elekcje były nękane kontrowersjami, a zmiany przywództwa miały miejsce przez cały rok. Ostatnim związanym z tym wydarzeniem było ustąpienie dyrektora wykonawczego Jona Matonisa. Nowy dyrektor wykonawczy i ustalenie nowych kierunków działania może być tym, czego Fundacja potrzebuje, by stabilnie kontynuować prace.

  1. Chiński rząd próbuje ukrócić relacje medialne o bitcoinie crypto-scandals-2014-08

Dwuznaczne stanowisko chińskiego rządu wobec cyfrowych walut stało się bardziej klarowne w tym roku, gdy zarządzono by media w Chinach nie relacjonowały przebiegu odbywającego się w Pekinie Światowego Zebrania Bitcoin w maju 2014 roku.

Rozkazy cenzury nie dotyczyły jednakże tylko przebiegu konferencji. Rząd poinstruował krajowe media, że „wszystkie informacje dotyczące bitcoina muszą być zgodne z wytycznymi finansowych agencji regulacyjnych”. Każąca ręka rządu musiała dotknąć co najmniej kilku przedsiębiorstw: pięciu CEO chińskich giełd odwołało swoje zaplanowane wystąpienia na Światowym Zebraniu Bitcoin przed jego rozpoczęciem, dnia 10 maja.

Cyber crime image via Shutterstock

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2 sierpnia 2015

    […] ma szansę wyjaśnić się sprawa Mt Gox, przypomnijmy: w lutym 2014 roku ogłoszono, iż z giełdy wyparowało 744 400 BTC lub 350 […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *