5 fajnych rzeczy prosto z Mobile World Congress

Tegoroczny Mobile World Congress dotyczył wszystkiego, poza telefonami komórkowymi.

Smartwatche zyskały na stylu, tablety otrzymały nowe oprogramowanie, a okulary wirtualnej rzeczywistości oplotły mackami wszystkie twarze. Niektóre firmy rozbijają swoje telefony na moduły. A dyskusje na temat sieci komórkowej następnej generacji, 5G, skupiły się na tym jak użyteczna będzie ona dla Internetu przedmiotów (the Internet of Things), a nie głosu w komórkach lub danych.

Oto skrót pięciu najważniejszych awansów technicznych z tego tygodniowej konferencji:

1. Dekonstrukcja telefonu komórkowego: kawałki składają się na komórkę modułową

Wytwórca smartphone’ów Yezz zaprezentował prototyp modułowego telefonu Google Project Ara, który może składać się z maksymalnie 11 fragmentów. Koncept odwołuje się do projektu PhoneBloks, który promował telefony modułowe jako sposób na ograniczenie e-odpadków. Także w tym tygodniu w Barcelonie, Circular Devices ogłosiło na równoległej konferencji „4 Years From Now”, że ich Puzzle Phone jest już w drodze.

2. Nowy system operacyjny dla tabletów

Jolla, fiński startup, który uzbierał fundusze na swój tablet w ostatnim roku, eksperymentował z oddzieleniem tylnej części smartphone’a, zaopatrzonej w NFC (Near Field Communication, komunikacja bliskiego zasięgu) i przyłączaniem klawiatury za pomocą magnesów. Ale ich tablet, posiadający system operacyjny o nazwie Sailfish OS działający tylko na gestach, uzyskał podczas kongresu nagrodę Najlepszego Tabletu. Firma ogłosiła również, że przyszła wersja będzie pierwszym otwartym systemem operacyjnym skupionym na bezpieczeństwie.

3. Smartwatche stają się luksusowe

Być może to pierwszy raz, gdy smartwatche uzyskały aplauz dzięki swojemu wyglądowi, a nie właściwościom. LG i Huawei zaprezentowali modele z okrągłymi tarczami, paskami wykonanymi z metalu i skóry, cechujące się elegancją. By nadać szyku, zostały zaprezentowane wraz ze skórzanym obuwiem i innymi nie-technicznymi produktami na stoisku LG.

4. 5G jest dla biznesu, nie dla ludzi

Jeśli myślisz, że dzięki 5G twoje filmy będą się ściągać szybciej, przemyśl to jeszcze. Prawdziwą motywacją wydaje się być wszechobecne, stabilne połączenie między urządzeniami na skalę wcześniej nieznaną. Dyrektorzy mówili o tym, jak stworzyć chcą nowe metody łączenia codziennych sprzętów, takich jak urządzenia kuchenne czy samochód, w celu uzasadnienia ogromnych inwestycji, których będzie wymagać przyszła sieć 5G.

5. Wirtualna rzeczywistość stanie się nową rzeczywistością

Twój film dotrze do ciebie szybciej i będzie docierać z większej ilości źródeł. Okulary wirtualnej rzeczywistości pojawiły się na zaskakującej liczbie wystaw w tym roku.

five_things_mobile_world_congress

Smak wirtualnej rzeczywistości.

Na stoisku SK Telecom, członek obsługi podawał zestaw Oculus Rift pokazujący nagranie z lotu wingsuit gdzieś w Alpach. Uczucie przebywania gdzieś indziej było natychmiastowe. Moim pierwszym instynktownym odruchem było obracanie głowy w każdym kierunku, by zobaczyć jakie są ograniczenia filmu. Nagranie zostało zmontowane w każdym kierunku – jedyne ograniczenie pojawiło się, gdy spojrzałem prosto w dół i zobaczyłem kask skaczącego.

Kiedy moje oczy przyzwyczaiły się do widoku, zauważyłem że rozdzielczość filmu była typowa dla standardów sprzed kilku lat. Kiedy zdjąłem okulary, by wypróbowała je kolejna osoba, i spojrzałem na ekran telewizyjny, moje oczy doceniły czystość wielkiego ekranu, ale mój umysł chciał być z powrotem wewnątrz okularów i znowu latać.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. koleos pisze:

    czekamy na jakis bezpieczny system na komorki. Oczywiscie otwarty bo jak pokazaly kiedys wydarzenia z anglii blackberry messaging mozna wylaczyc. Ile ja bym dal za takiego tailsa na komorki…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *