11 startupów bitcoinowych, które upadły w 2015 roku

Rok 2015 był czasem dalszego umacniania się przemysłu bitcoinowego. Po okresie, który można by nazwać czasem „Dzikiego Zachodu” (kiedy wydawało się, że każdy, kto miał na to ochotę, mógł zacząć oferować usługi oparte o bitcoin), przestrzeń usług staje się coraz bardziej zdominowana przez duże, bardziej profesjonalne firmy, często posiadające duże możliwości finansowania, zwłaszcza w pierwszym okresie rozwoju firmy.

Chociaż wiele dużych nazw zyskało w tym roku rozgłos z pozytywnych powodów, niektóre firmy musiały ogłosić swoją upadłość. Przyczyniły się do tego różne zjawiska, od wzrastającej konkurencji, przez brak gotówki, nawet po, być może, defraudację środków.

W 2015 roku upadło kilka mniej lub więcej znaczących firm bitcoinowych. Oto niektóre z nich:

1. GAW Miners gaw
W 2015 roku problemy GAW Miners stale się pogłębiały, wobec rosnących kontrowersji na temat ich operacji miningowych oraz niespełnionych obietnic dotyczących ustalonej na $20 ceny dla ich własnej kryptowaluty, paycoin.
Późniejsze odejście pracowników i wycieki e-maili były tylko kolejnymi zapowiedziami upadku firmy, która od początku wzbudzała kontrowersje. Ostatecznie działalność została zawieszona w połowie roku, i nastąpiło to raczej po cichu, niż z hukiem.
W kolejnych miesiącach GAW Miners stali się obiektem pozwów cywilnych od byłych klientów, starających się o zwrot utraconych funduszy, i co jeszcze gorsze dla firmy, Komisja SEC (US Securities and Exchange Commission) oskarżyła dawnego CEO firmy, Josha Garza, o defraudację w sprzedaży nielicencjonowanych zabezpieczeń oraz operacji o charakterze schematu Ponziego.

2. Mining ASIC TechnologiesMAT
Bankructwo Mining ASIC Technologies (MAT) zostało ogłoszone w Maastricht, w Holandii, pod koniec ostatniego roku, po tym jak CEO firmy Marc Coumans złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa.
Model biznesowy firmy polegał na wymaganiu od klientów wpłaty z góry 35% na swoje koparki SHA-256, ale kiedy terminy nie zostały dotrzymane we wrześniu 2014 roku, słowo „scam” zaczęło coraz częściej pojawiać się na forach internetowych.
Firma odpowiedziała, że wystąpiły problemy z chłodzeniem chipów, oraz że zamówienia zostaną wysłane, kiedy problemy zostaną rozwiązane.
Poza przypadkami nielicznych klientów nigdy to jednak nie nastąpiło, i po sprzeczce z producentem sprzedawanych chipów firma ogłosiła swoje bankructwo, tłumacząc się, że wykończyły ją żądania zwrotu pieniędzy.

3. Bonafidebonafide
Startup bitcoinowy Bonafide zakończył swoje operacje w listopadzie, mniej niż rok po otrzymaniu funduszy w wysokości 850 tysięcy dolarów od inwestorów takich jak Blockchain Capital i Quest Venture Partners.
Współzałożyciele Karthik Balasubramanian i Brian Moyer uzasadniali upadek zmniejszeniem zainteresowania inwestorów aplikacjami oferowanymi przez Bonafide. Spadek konsumenckich wydatków bitcoin był także podawany jako przyczyna.

4. Brawker
Usługa oferująca kupno bitcoinów Brawker (o której pisaliśmy niedługo przed jej upadkiem) zakończyła swoje usługi pod koniec kwietnia, podając za przyczynę konkurencję oraz problemy z nakładami pracy.
Zdecentralizowana platforma, uruchomiona w kwietniu 2014 roku, pozwalała klientom na kupowanie produktów za pośrednictwem bitcoin. Firma wypowiedziała się wtedy: „Kupowanie bitcoinów za pomocą kart kredytowych stało się teraz możliwe, i coraz więcej sprzedawców w internecie akceptuje cyfrowe waluty”.

5. BTC Guild
Długo działająca kopalnia bitcoinów BTC Guild zakończyła operacje pod koniec czerwca, podając jako przyczynę finalizację BitLicense w stanie Nowy Jork. Kopalni nie było stać na narażenie się na prawne zagrożenia jakie mogły pojawić się w związku z regulacjami wprowadzonymi w Nowym Jorku.
Rzecznik Nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych (NYDFS) wypowiedział się później, że „górnicy i kopalnie są zwolnione z BitLicense”.

6. Buttercoinbuttercoin
Amerykańca giełda bitcoinowa Buttercoin została zamknięta w kwietniu, pomimo wystartowania z zapleczem finansowym w wysokości 2,1 miliona dolarów ze strony inwestorów pod koniec 2013 roku.
Choć firma zapewniała, że jest „100% bezpieczna i wypłacalna”, platforma obwiniała za swoje zamknięcie brak zainteresowania kapitału wysokiego ryzyka (venture capital).

Wobec niewielkiego zainteresowania bitcoinem wśród inwestorów z Doliny Krzemowej, nie byliśmy w stanie wygenerować wystarczająco dużego zainteresowania kapitałem wysokiego ryzyka, by kontynuować finansowanie Buttercoin.

Od zamknięcia giełdy, na rynku USA wzrosła liczba regulowanych giełd, wliczając w to te oferowane przez Coinbase, Gemini i itBit.

7. CoinTerracointerra
Firma zajmująca się wydobywaniem bitcoinów, CoinTerra, zgłosiła wniosek o bankructwo w styczniu, oznajmiając że nie będzie w stanie zwrócić funduszy nieubezpieczonym inwestorom i wymieniając w swoim wniosku setki wierzycieli.
CoinTerra posiadała między 10 a 50 milionów dolarów kapitału, i zobowiązania zbliżonego samego rzędu wielkości, według dokumentów sądowych. Firma złożyła wniosek o ochronę upadłości, co znaczy że prawdopodobnie ma zamiar zlikwidować cały swój kapitał w celu wypłaty pieniędzy kredytodawcom.
Zamknięcie nadeszło wkrótce po tym, jak pojawił się pozew sądowy przeciwko CoinTerra, złożony przez C7 Data Centers, dostawcę usług przetwarzania danych z Utah.

8. Harborlyharborly
Kantor bitcoin z Texasu, Harborly, został zamknięty w sierpniu, czego powodem były niewystarczające środki na prowadzenie zarówno firmy, jak i osobnego projektu, który współzałożyciel i CEO Connor Black opisał jako „usługę i narzędzie do hackowania wzrostu”.
Regulacje waluty cyfrowej także miały wpływ na decyzję.
Black powiedział także: „Byliśmy ciągle zaskakiwani przez środki, które były konieczne, aby efektywnie dostosować się do wymagań nałożonych na nas w USA i nie tylko”.

9. Swarm
Zdecentralizowana platforma crowdfundingowa Swarm została zamknięta we wrześniu, jako efekt wewnętrznej dyskusji i problemów z pieniędzmi, według CoinTelegraph.
Firma pozwalała firmom na zbieranie funduszy przez kryptograficzne udziały z zastosowaniem własnej kryptowaluty Swarm.
Współzałożyciel Swram i CEO Joel Dietz podobno napisał na swoim blogu (post został już usunięty), że trzy czynniki przyczyniły się do upadku Swarm: współzałożyciel i designer opuścili projekt, zespół Swarm nie zgodził się na uczynienie swojego software’u projektem typu open source oraz umowa o akcelerator startupowy, która kosztowała Swarm 200 tysięcy dolarów.

10. Yacunayacuna
Europejski kantor Yacuna wycofał się z handlu w listopadzie, po raczej krótkim czasie spędzonym w usługach kryptowalutowych. W e-mailu do klientów poinformowali o zamknięciu i polecili klientom wycofanie swoich funduszy.
Tak wypowiadał się o zamknięciu firmy dyrektor wykonawczy, Mark Caruso:

Oferowaliśmy usługi za darmo, ponieważ wierzymy w przełomowy potencjał technologii łańcucha bloków. Jednak brak odpowiedniego volumenu i wzrost, który pozostał poniżej oczekiwań doprowadziły nas do decyzji o zamknięciu usługi.

11. 37coins37coins
Startup oferujący przekazy bitcoin, 37coins, zakończył usługi w sierpniu, kiedy firma ogłosiła, że wstrzymuje operacje i zamyka dwój portfel oparty o SMS. Firma dała użytkownikom czas do 30 grudnia na wycofanie swoich funduszy.
Istotny uczestnik w grupie startupów Plug and Play, 37coins miał na celu stosowanie taniej technologii telefonów komórkowych jako środek umożliwiający tanie transakcje.
Jednak według zespołu, rozwój firmy napotkał na trudności, które ostatecznie okazały się być nie do pokonania.

To było w 2015 roku, a co przyniesie kolejny rok? Miejmy nadzieję, że jak najmniej spraw w stylu Mt Gox, kończących się utratą funduszy przez użytkowników, którzy niczego nie zawinili, oraz rozpoczynających trwające długie lata śledztwa, w których i tak nikt nie zostanie ukarany, a pieniądze nie zostaną odzyskane.


Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. MZ pisze:

    W Polsce z głośniejszych wpadek to Ambasada Bitcoin została zamknięta.

  2. Ołć pisze:

    I kryptologika zawiesiła swoją działalność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *