10 mitów na temat Bitcoina

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta we współczesnym internecie. I najpopularniejszy wśród kryptowalut bohater rozpowszechnianych różnego rodzaju mitów. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 10 mitów na temat Bitcoina.

bitcoinmyths

  1. Bitcoin nie jest bezpieczny

Liczne wiadomości na temat zhakowanych portfeli, przelewów lub giełd spowodowały, że wiele osób zaczęło powątpiewać w bezpieczeństwo samego Bitcoina. Jednak wszystkie ataki dotyczyły infrastruktury Bitcoin. Sam Bitcoin – jako waluta i protokół – nigy nie został zhakowany.

W świecie nowych przemysłów i technologii rozwój najlepszych praktyk bezpieczeństwa potrzebuje czasu. Jenak bezpieczne metody przechowywania swoich bitcoinów są już znane. Przechowując swoje bitcoiny offline na komputerze, który nigdy nie był podłączony do internetu, możesz być pewny bezpieczeństwa swoich bitcoinów niczym w szwajcarskim banku. Portfele online lub tzw. hot wallets są najmniej bezpieczne, jednak pozostają najpopularniejszym rodzajem portfela BTC.

  1. Bitcoin jest anonimowy

W swojej przełomowej pracy Satoshi opisał bitcoina jako anonimowy i od tamtej pory był on jako taki traktowany. Prawda jednak nie jest tak oczywista i jednoznaczna. Zachowanie idealnej anonimowości nie jest takie proste. Bitcoin jest pseudo-anonimowy, ponieważ w internecie nie ma „strażników” – takowi funkcjonują tylko na giełdach, na których nabywa się bitcoiny. Każdy zaś może utworzyć portfel oraz adres bitcoin.

Serwis blockchain pokazuje wszystkie przeprowadzone transakcje i będzie pokazywać je zawsze. Podczas wielu transakcji wyciekły numery IP, co można sprawdzić szukając adresów na blockchain.info. Posługiwane się bitcoinami pozostaje dalekie od idealnej anonimowości.

  1. Bitcoin nie jest walutą

Wielu ekonomistów i internetowych „pisarzy” głosiło, że bitcoin nie jest walutą. Wymienianymi dowodami stojącymi za tą tezą były: fluktuacje wartości, czysto cyfrowe istnienie oraz brak centralnego banku lub rządowego nadzoru nad bitcoinem. Nie jest zaskakujące, że w dobie „fiat currency”, czyli pieniądza wiary, któremu wartość nadają regulacje rządowe lub prawne, brak takowych w przypadku bitcoina jest dla wielu niepokojący.

Waluta zwykła być czymś podzielnym i nie występującym powszechnie, a tym samym zdolnym do wymiany na inne wartościowe rzeczy. Bitcoin zaś nadaje się do tego świetnie i dużo lepiej niż złoto czy inne rządowe waluty. Waluta stanowi zamienną wartość, zaś wartość jest subjektywna. Właśnie dlatego muszle, orzechy, złoto, papier, a teraz i bitcoin, były używane jako waluta. Każda z poprzednich wypadała z obiegu, kiedy pojawiała się nowa, która była bardziej innowacyjna – tak jak w przypadku każdej innej technologii. Bitcoin charakteryzuje się „ograniczonym występowaniem” nczym złoto (a właściwie jest rzadszy od zota) i podzielnością walut rządowych (jest nawet bardziej podzielny od nich), czyniąc go idealnym kandydatem na świetną walutę.

  1. Bitcoin jest tylko walutą

Niektórzy, nie będąc pod wrażeniem Bitcoina, wyśmiewają go jako coś prostego i banalnego. Mimo to, innowacyjność Bitcoina w finansach jest nadzwyczajna – stanowi dużo więcej niż tylko walutę. Wszystkie bitcoiny stanowią dane, a sieć która je napędza, może służyć to przesyłania różnego rodzaju danych, takich jak kontrakty, wiadomości i inne. Łańcuch bloków (blockchain) może być używany do głosowania lub wyborów, czyniąc je bardziej transparentnymi i mniej podatnymi na korupcję. Trwają także prace nad wykorzystaniem blockchaina do korzystaniem z giełd, opcji oraz innych finansowych instrumentów.

  1. Bitcoin nie jest przez nic popierany

Wielu uważa, że Bitcoin powinien być popierany przez złoto. Ale co podpiera złoto? Często ludzie twierdzą, że złoto posiada swoją podstawową użyteczność, mianowicie jest stosowane w jubilerstwie i komputerach. Jednak to zastosowanie przyczynia się tylko w niewielkim stopniu do ceny złota. Większość ceny złota pochodzi stąd, że stanowi ono wartość samo w sobie i służy do swego rodzaju gromadzenia kosztowności. Wartość jest subjektywna. Bitcoin jest dla ludzi wartościowy z tego samego powodu, z jakieg wartościowe jest złoto.

  1. Bitcoin zostanie zastąpiony przez Altcoins

Od czasu powstania Bitcoina oraz, szczególnie, od czasu, stał się popularny, pojawiło się wiele Altcoins, czyli alternatywnych krypto-walut. Altcoiny różnią się w ogromnym stopniu. Służą zróżnicowanym grupom, starając się być innowacyjnymi na różne sposoby. Niektóre z nich zwyczajnie kopiują Bitcoin, stanowiąc odmienną walutę tylko z nazwy. Mimo to jest ich bardzo wiele i wiele osób martwi się, że jedna z nich lub kilka może wkrótce zastąpić bitcoiny.

Jednak Bitcoin nie zostanie zastąpiony przez żadną z nich w najbliższym czasie, a może i nigdy. Bitcoin działa na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotngo, które nie było wcześniej obserwowane. Wiele z tych walut jest małych i jest używanych w obrębie malych sieci, co czyni je mniej bezpiecznymi niż Bitcoin. Fakt, że Bitcoin zdobył tylu górników jest znaczący, a przewaga ta zwiększy się w obliczu rozwoju przemysłowego wydobywania bitcoinów.

Altcoiny nie wprowadziły aż tak wielu nowości, lecz ogólnie mówiąc, ich innowacje mogłyby zostać zaabsorbowane przez Bitcoin. Istnieje kilka cech, takich jak anonimowość, które mogłyby wymagać powstania całkowicie nowej krypto-waluty, ale ich użycie byłoby i tak ograniczone, więc mogłyby koegzystować z bitcoinami. Ilość użytkowników, nowości i kapitału posiadanego przez Bitcoin nie może być niedoceniana. Stanowią one główny powód, dla którego Bitcoin utrzyma się, a także dalej będzie się rozwijał.

  1. Bitcoin jest idealną walutą dla handlu narkotykami

O Bitcoinie mówi się, że stanowi idealną walutę do handlu narkotykami i wszelkiego rodzaju „mrocznymi” produktami i usługami na czarnym rynku. Ale jest to dalekie od prawdy. W końcu fizyczny pieniądz stanowi dużo bardziej anonimową i łatwiejszą w użytku formę płatności na czarnym rynku. To dlatego twój lokalny diler marihuany nie akceptuje bitcoinów (na razie).

Bitcoin znalazł zastosowanie w ukrytej sieci (deepweb), lecz dopasowanie nie jest najlepsze. Brak anonimowości transakcji oraz trudności w poruszaniu się w sieci TOR lub w systemie TAILS czynią bitcoiny nie całkiem idealnym środkiem płatniczym. Z tego też powodu pojawiło się zainteresowanie altcoinami, gwarantującymi użytkownikom finansową anonimowość, której pożądają.       

  1. Cena Bitcoina nie ma znaczenia

Od wielu aktywistów oraz ludzi związanych z różnymi aspektami technologii Bitcoin często można usłyszeć, że cena Bitcoina nie ma znaczenia. Wedbush Securities wydało raport pod tytułem „Embracing Volatility: Trading Bitcoin’s First Killer App”, w którym wyjaśniono zmienność ceny jako źródło możliwości dla inwesterów i handlowców. A gdy inwestorzy i handlowcy interesują się Bitcoinem, rosną ich inwestycje w tej walucie. Większość ludzi zetknęło się z Bitcoinem właśnie ze względu na jego cenę.

  1. Bitcoin jest popularny tylko na zachodzie

Zachodnie społeczeństwo ma oczywiście pewną przewagę nad ludźmi w rozwijających się państwach jeśli chodzi o adaptację do Bitcoin. Przede wszystkim na zachodzie pierwszym językiem jest angielski, zaś większość materiałów na temat Bitcoina jest publikowana w języku angielskim. Ponadto wiedza na temat finansów i komputerów jest ogólnie bardziej powszechna. Jednak nawet wobec tych zjawisk, wiele centrów rozwoju bitcoina znajduje się w krajach rozwijających się. Do takich należą między innymi Argentyna, Cypr czy Filipiny, w których mieszczą się kwitnące biznesy oraz społeczności związane z bitcoinem. Popularność bitcoina intensywnie zwrasta w rozwijających się państwach. Bitcoinowe biznesy i społeczności pojawiają się obficie w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Południowej Ameryce.

  1. Bitcoin jest piramidą finansową

Wielu nazywa bitcoin piramidą finansową, ale nie ma określenia dalszego od prawdy. Piramida finansowa wymaga pojawiania się nowych ludzi, którzy oddawaliby swoje pieniądze, aby zapłacić ludziom, którzy wpłacili swoje już wcześniej i czekają na swoje wypłaty. Taka sytuacja nie jest w stanie do utrzymania i istnieje jedynie wskutek oszustw i wyłudzeń. Przede wszystkim bitcoin nie posiada centralnego kontrolera, co mogłoby usprawiedliwić nazywanie go piramidą finansową. Konkurujące ze sobą interesy w ekosystemie bitcoin zabezpieczyły bitcoin przed staniem się taką maszyną. Górnicy, którzy do wydobywania bitcoinów musieli kupować wyspecjalizowane i drogie sprzęty, nie chcą tracić bitcoinów. Prawdziwe jest to także dla ludzi, którzy stworzyli swoje biznesy w oparciu o bitcoin, oraz dla tych, którzzy w nie zainwestowali. Ponadto, kupując bitcoiny rzeczywiście dostajesz coś w zamian za swoje pieniądze, i nie jest to pusta obietnica zysku w przyszłości. A swoich bitcoinow możesz użysz do zakupu biletu lotniczego, laptopa lub nieruchomości.

 

Cyfrowa Matka

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *